YEN’ilmemek için Türkiye fabrikasına sarıldı

0

Honda, YEN’ilmemek için

Türkiye fabrikasına sarıldı

Küresel krizde Japon Yeni’nin euro karşısında yüzde 70 değer kazanması, Honda’nın ihracatını vurdu. Üretim ve ihracat için alternatif pazarlar arayışına giden şirket, Şekerpınar fabrikasına önemli roller verme kararı aldı. Honda, Türkiye’ye Civic’in yanı sıra bir yeni model daha verip, üretimini 50 bin adetten 150 bin adede yükseltmeyi planlıyor.

Güçlü Japon Yeni karşısında ihracatta sıkıntı yaşayan Honda’nın yeni stratejilerinde Türkiye’ye önemli roller düşecek. Japonya’deki deprem ve Tayland’daki sel felaketi sonrasında yeniden atağa kalkmaya hazırlanan şirket, Şekerpınar fabrikasına bir yeni model daha vermeyi ve üretim kapasitesini 150 bin adede yükseltmeyi planlıyor. Türkiye’de üretilmeye başlanan yeni Civic’in Antalya’daki tanımında konuştuğumuz Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, küresel ekonomik krizde euro karşısında yüzde 70 oranında değer kazanan Japon Yeni’nin Honda için artık külfet haline geldiğini söyleyerek, “Japonya'da üretilen araçlar ihracat pazarlarında beklenen kar marjını sağlamadı. Avrupa bölgesinde bulunan tesislerin yeniden gözden geçiriliyor. Üretim ve ihracat için alternatif pazarlar arayışındayız. Meksika bunlardan biri. Türkiye de Avrupa ve çevre ülkeler için önemli bir ülke konumunda” dedi.

İlk etapta yeni Civic’le Şekerpınar fabrikasında 25 bin adetlik üretime ulaşmayı hedeflediklerini daha sonra 50 bin adetlik kapasiteyi doldurmak istediklerini ifade eden Yamasaki, “Esas hedef 150 bin adetlik üretim” diye konuştu. Yamasaki, şunları belirtti: “Genel merkezimizle bu kapasiteyi kullanmak için ikinci model yatırımı dahil olmak üzere tüm opsiyonları görüşüyoruz. Bir kaç yıl içinde ikinci model üretimini gerçekleştireceğiz. 50 bin adetlik üretimi ikinci modelle doldurabiliriz. Üzerinde çalışıyoruz.” 

İsrail’e ihraç edecek

Yamasaki, Honda Türkiye fabrikasında geçen yıl 20 bin adetlik üretim yaptıklarını belirterek, “Bu yıl bu fabrikamızda 25 bin adet Civic üreteceğiz. Bunun 15 binini iç pazarda satmayı, 10 bin adedini de ihraç etmeyi planlıyoruz. İsrail, Suriye, Mısır, Sudan, Polonya yeni ihracat pazarlarımız oldu. Geçmişte ihracatımız oldukça fazlaydı, şimdi bu dünyadaki gelişmeler bağlı olarak azaldı. Hedef olarak Kuzey Afrika ülkelerini düşünüyoruz. Çünkü Türkiye'nin bu ülkelerle Serbest Ticaret Anlaşmaları, bu da Gümrük Vergisi avantajı sağlıyor” dedi.

 

Yeni Civic’e 75 milyon liralık yatırım

Hideto Yamasaki, yeni Honda Civic Sedan'ın Türkiye'de yeniden üretilmesi için 75 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu yatırım miktarına tedarikçilere gerçekleştirilen yatırım dahil” dedi. Otomobilde yaklaşık yüzde 30'lik yerlilik oranı olduğuna değinen Yamasaki, kısa vadede bunu iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Dizel yok, LPG’li

versiyonu var

Bu yıl 15 bin Civic satarak C sedan sınıfında yüzde 13 pazar payına ulaşacaklarını kaydeden Hideto Yamasaki, bu rakamın Türkiye’deki en yüksek Civic satışı anlamına geleceğini ifade etti. Yamasaki, şunları söyledi: “Honda 20 bin araç satışı planlıyor. Lokomotif model Civic’te dizel motorumuz yok. Yeni geliştirdiğimiz 1.6 litrelik dizel motor bu modelde beklediğimiz uyumu sağlayamadı. Biz de yeni Civic'i LPG'li olarak satın almak isteyen müşterilerimize 6 yıl 150 bin kilometrelik garantiyi sunarak bu konudaki açığımızı kapatmayı hedefliyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here