VW’nin 34 milyar euroluk elektrikli otomobil planı

0

Dünya elektrikli otomobile koşar adımla gidiyor. Otomotiv devleri iki dijitli rakamlarla elektrikli ve kendi kendine gidebilen araç yatırımlarını birer birer açıklıyor. Daimler’in her modeline bir elektrikli motor koyabilmek için 10 milyar Euro yatırım yapacağını açıklamasından sonra bir diğer Alman dev de yatırımını açıkladı.

Volkswagen ID Buzz

Volkswagen 2020 yılına kadar bu alanda 34 milyar euroluk bir artış olacağını bildirdi.

Volkswagen Grubu, elektrikli ve hibrit otomobillerle ilgili büyük bir yatırım yapılacağını belirtirken, 2030’a kadar tüm ürün gamının çoğunlukla elektrikli otomobillerden oluşacağını hatırlattı.

VW Grubu CEO’su Matthias Müller, ‘Otomobili yeniden inşa ediyoruz’ dedi. Müeller, halihazırdaki teknolojileri ve otomobil projelerini de bir yana bırakmadan, bunları da elektrikli otomobil fikri ile beraber yürüteceklerine dikkat çekti. Gelecekte ise finansal bakımdan, VW Grubu için, elektrikli otomobillerin karlı hale geleceğini açıkladı.

MEB platformunda üretilecek elektrikli VW modelleri

Volkswagen’in Almanya’daki Zwickau fabrikası, elektrikli arabalara ayrılacak. Bu fabrika yeni MEB platformunda üretim yapacak. Markanın yeni nesil elektrikli otomobillerinin ilki olacak ID modelinin bir hatchback konseptinin ise 2019’da kendini göstermesi bekleniyor. Onu; ID Crozz konsepte bağlı olarak, tamamıyla elektrikli bir SUV izleyecek.

Onay alan üçüncü MEB platforma dayalı otomobil ise ID Buzz olacak. Günümüze uyarlanmış modern Microbus’ün ise 2022’de üretim bantlarından inmesi ve tek şarjla 500 km gidecek kadar menzilinin olması bekleniyor.

Elektrikli Mercedes Türkiye’ye geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here