Volkswagen yatırımı öncesi Ortadoğu başkanı değişti

0
343

VW‘nin Ortadoğu operasyonları yeni genel müdüre emanet. Türkiye’yi dünyadaki yeni üretim üslerinden biri yapma planlarıyla gündemde olan Volkswagen, Ortadoğu yapılanmasında yeni bir adım attı. Türkiye’de 1.4 milyar dolar gibi büyük bir yatırım kararının arifesinde yaşanan değişiklik Türkiye’yi de etkileyecek mi? Volkswagen yatırımı öncesi Ortadoğu başkanının değişmesi yeni bir canlanma döneminin habercisi olarak değerlendiriliyor.

Yeni isim şirketin Ortadoğu yönetim merkezi BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) sınırlarındaki bölge ofisinin başına Brezilya’dan getirildi.

Victor Dalmau; Brezilya’daki Sao Paulo ofisinin başında Volkswagen Latin Amerika Genel Müdürlüğü operasyonundan VW Middle East’e katıldı.

Dalmau, markanın Latin Amerika’da başarılı bir yönetim izlemiş ve markanın eski gücünü kazanmasında önemli rol oynamıştı.

Victor Dalmau

Volkswagen yatırımı kararı bekliyor

Volkswagen, yeni yatırım kararında bekleme modunu sürdürüyor. Türkiye’deki bazı yayınlar konunun sıcaklığana da paralel Ankara ve bazı Alman yayınları üzerinden bilgilenmeye ve haber yapmaya devam ediyor. Son durum şimdilik ağustos ayında belli olacak. Kararın sonbaharda verileceği söylenmişti ama şimdi ALman bakını için karar tarihi ağustostaki yürütme kurulu olarak öne çıkarıldı. Bulgaristan mı, Türkiye’yi derken, umarız sürpriz bir üçüncü ülke çıkmaz. Konuyla ilgili başka kaynaklar, yatırım kararında Merkel’in parmağının olduğunu da dile getiriyorlar. Volkswagen yatırımı karar gününe ilerlerken neredeyse sınırımızda önemli bir değişiklik yaşandı. Değişikliğin öznesi VW Ortadoğu Başkanı olan Dalmau, konuyla ilgili ilk açıklamasını da yaptı: “Mevcut zorlu pazara rağmen, Orta Doğu bölgesi birçok yeni fırsat barındırıyor. Benim odak noktam, daha önce kurulmuş olan temelleri güçlendirmek; bu pazardaki müşteriler için heyecan verici ürün yelpazesi sunmaya devam etmek olacak. Teknoloji, araçlarımızdaki yenilikçilikten işimizin dijitalleşmesine kadar markamızın merkezinde yer alıyor. Ve bu müşteri ilişkilerimizi, sürüş deneyimini ve servis hizmetimizi daha da güçlendirmek için odak noktamız olacak.”

Dalmau, Körfez ülkelerinin tümünün yanı sıra Ürdün ve Lübnan’daki tüm pazarlardan sorumlu olarak faaliyet gösterecek. Alman devin kaptan değiştirdiği Ortadoğu operasyonunun, özellikle üst sınıf araçlar açısından önemli olan bu ülkelerde nasıl bir değişiklik yapacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Lübnan ve Ürdün gibi Türkiye’ye yakın pazarların sorumluluğunun da bu isimde olması, Türkiye’de üretilecek yeni araçlar için yeni pazarlar anlamına gelebilir.

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu da uzun yıllar önce Porsche BAE Ofisinde yöneticilik yapmıştı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here