Emisyon skandalının ardından elektrikli araçlara yönelen Volkswagen Grubu’nun çatısı altındaki markalardan Volkswagen, elektrikli araçlar için geliştirdiği MEB platformunun çalışmalarını tamamladı. Alman devi, bu platformu Grup çatısı altındaki diğer markalarla da paylaşacak. Yani, Volkswagen MEB platformu tıpkı MQB platformu gibi diğer VW markalarında da kullanılacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Volkswagen Ar-Ge yöneticisi Frank Welsch, “Volkswagen Grubu’nun diğer markalarından da MEB platformu için büyük ilgi var” dedi. Welsch sözlerini “Bu platformda geliştirilen araçların yarısından çoğu diğer VW Grubu markalarından olacak” diyerek sonlandırdı.

Volkswagen Grubu markalarından Skoda, 2025 yılına kadar model ailesine beş adet elektrikli ve plug-in hibrit araç eklemeyi planlıyor. Bir diğer marka Seat da hibrit ve elektrikli araçları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Hali hazırda Golf ve Up modellerinin elektrikli versiyonlarını satan Volkswagen markası, 2020 yılına I.D. konseptinin üretim halini yollara çıkarmaya hazırlanıyor. VW’nin MEB platformundaki bir diğer elektriklisinin ise bir SUV olacağı biliniyor.

Bu SUV’un konsept hali nisan ayında düzenlenecek olan Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. MEB platformu da Volkswagen’in MQB platformu gibi modüler yapıda olacak ve birçok model ile uyum sağlayacak. 

Volkswagen’in elektrikli araç planının tüm detayları…

600 kilometre menzilli Volkswagen

 

Volkswagen Grubu, Tesla ile mücadele eden Porsche Mission E ve Audi etron quattro gibi lüks modellerinde ise MEB platformunu kullanmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here