Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketinin genel müdürü yerli otomobili konuştu

0

Yerli otomobilin matematiği iyi yapılmalı

FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün yerli otomobilde matematiğin iyi yapılması gerektiğini belirterek, "Her Türk vatandaşı gibi bizim içimizden de gelen yerli marka talebi var ama matematiği iyi yapmak önümüze iyi bakmak lazım" dedi.

Yerli otomobilin her Türk vatandaşı gibi kendisinin de rüyası olduğunu kaydeden Yenigün, kurulu bir düzenin yer aldığı ciddi bir rekabet yaşanan otomotiv sektöründe yerli otomobil matematiğinin iyi yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 1 yıl içerisinde 500 bini otomobil 910 bin araç satıldığına dikkat çeken Yenigün, yerli otomobil konusuna yeni bir yaklaşım getirdi:

"Yerli otomobil hepimizin rüyası. Bu işe gönül vermiş, sanayicisi, bayisiyle bir yerli markamız olsun istiyoruz. Bizim burada konumumuz ayaklarımızın çok sağlam basacağı ortamların yaratılmasını talep etmek. Direkt olarak devletten beklentiler şeklinde değil, ekonomimizin trendinin devam etmesi, piyasada yerli markaya ihtiyaç olması gibi. Çok ciddi bir yarışmanın olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Çevreye bakınca nereye bir bayi kurulsa, hemen etrafına 4-5 bayi daha plaza kuruyor. Dünya çapındaki markaları düşünün… Araç ve pazarlama maliyetlerini düşünün… Bu kurulu düzene ilave edeceğimiz Türk markasını düşünün. Türkiye’de pazara baktığınız zaman 500 bini otomobil 910 bin araç satılmış. 500 binin içerisinde ufak arabalar, orta arabalar, Mondeo segmenti arabalar, lüks markalar ve cipler yer alıyor. Bunları marka bazında tek modele indirdiğiniz zaman sattığımız adetler 30 ile 50 bin adet arasında. Bir marka bir segmentten bu kadar araç satıyor. Yeni bir marka yaratıp, otomobil üretmeye başladığınız zaman 350 bin adet üretmeniz lazım ki üretim tesisiniz bir anlam ifade etsin. Kocaeli fabrikamız 350 bin kapasiteli, Tofaş 400 bin, Renault 370 bin civarında. Bunları yaptığınızda satabilmeniz gerekiyor. Bu konuda daha bu işlere girişmeden altyapıda ayağımızın belli formatta çözülmesi lazım. Bu konuda gelişen zamanda devlet teşvikleri, araçlarla ilgili bilgiler, satış sistemleri konuları iyice açıklığa kavuştuğunda daha net yorum yapacağız. Her Türk vatandaşı gibi bizim de içimden gelen yerli marka talebi var ama matematiği iyi yapmak önümüze iyi bakmak lazım."

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here