‘Yalnız MPV’ 500L yenilendi, fiyatı ve özellikleri

0

Bir zamanlar sayıları çoktu. Hemen her marka crossover öncesinde bu tür iç ferahlığı vaat eden tek hacimli modeller sunardı. Fakat son dönemde bir çığ ibi büyüyen SUV-crossover çılgınlığı bu sınıfı adeta yok etti. Markalar modellerini tedavülden kaldırdı. Fiat ise halen 500 ailesinin parçası olan 500L modelini sürdürüyor. Minik 500 ile balayan ailenin 500X ile crossover yapının arasına giren modelini özellikle içeride, ayrıca dışta farlarıyla yeniledi.

İzmir’de kullandığımız 1.4 benzinli ve 1.3 ile 1.6 lt Multijet II ailesinin üyesi dizel motorlara sahip makyajlı 500L, yıl sonuna kadar 2500 adetlik, yıl bazında ise 5 bin adetlik ailevi satış hedefleriyle bayilere dağıtıldı.

Polonya ve Slovenya’da üretilen 500 model ailesi yeni donanımlarla güncellendi.

 

Yeni 500L motor seçenekleri

1,5 m2’lik devasa cam tavanı, ferah iç hacmi ve kullanışlılığıyla aileleri hedef kitlesine alan Fiat 500L, yenilenen çizgileri, güncellenen teknolojisi ve artan SUV karakteri ile Türkiye’de satışa çıktı.

Yeni 500L, 1.4 litre benzinli, 1.3 ve 1.6 litre Multijet II dizel motorları ve  1.3 Multijet dizel motorda sunduğu otomatik şanzıman seçeneklerine sahip.

PopStar ve CrossPlus versiyonları ile dikkat çeken yeni 500L, ayrıca 7 koltuklu, daha uzun karoserli Wagon versiyonu ile de satın alınabilecek.

2017 model Fiat 500 fiyatları

Fiat 500L’nin İzmir’de gerçekleşen tanıtımında konuşan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, müşteri beklentilerinin değişimi ile SUV tercih edenlerin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek “Yenilenen 500L hem aile otomobili hem de SUV özelliklerini bir arada bulundurmasıyla rakiplerinden ayrışıyor. Ülkemizde bugüne kadar yaklaşık 10 bin satış adedine ulaşan Fiat 500L, dünya genelinde de 400 bin adedi geçen bir satış başarısı yakaladı. Avrupa ve Türkiye’de segmentinin lideri 500L, yenilenen yüzüyle Fiat markasına güç katacaktır” dedi.

İlk kez 2012 yılında yola çıktı

İlk kez 2012 yılında 50 yıl önceki ikonik 500 modelinden esintilerle yola çıkan 500 ailesi 5 yılda 400 bini geçen satış rakamları elde etti.

Fiat 500L güncellendi

Fiat 500L’deki yenilikler

500L PopStar versiyonda geçmişe yapılan en belirgin göndermeler, ön yüzdeki beşgen burun formu, bu bölümde yer alan logo taşıyıcı ve ızgara tasarımındaki krom detaylarda kendini gösteriyor. 500 Ailesi’nin logosundan esinlenerek tasarlanan LED gündüz sürüş farları ise otomobilin yoldaki imzası niteliğinde. Farların büyüklüğü eski modelle aynı. Teknolojisi ise DRL (gündüz farları) içerecek şekilde yenilenmiş. Ön yüzdeki yeniliklere ilaveten arka bölümde tamponun gövde rengi tasarımı ve ona eşlik eden krom parçalar kullanılmış. Arka sis ve geri vites lambaları ise tamponun alt tarafında konumlandırılmış; bu değişiklikler sayesinde otomobil daha heybetli görünürken aydınlatma grubunun işlevselliği ve etkinliği de artırılıyor.

Kokpitteki yeniliklerden biri dokunmatik ekranın ölçüsünün büyümesi olmuş.

Yeni 500L CrossPlus gövde tipi ise sportif ve maskülen bir görünüm sergiliyor. Bu algıyı desteklemek amacıyla yeni ön ve arka tamponlar, her iki tampon üzerinde yer alan off-road siperlikler, kalın kontürlere sahip radyatör ızgarası ve yeni iki renkli, elmas kesimli 17 inç alaşımlı jantlar tasarım unsurları arasına ekleniyor.

Fiat 500 ailesi bir arada; 500, 500X ve 500L

10 gövde rengi ve iki farklı tavan rengi var

500 Ailesi’nin renkli ve eğlenceli ruhunu yansıtan yeni 500L ülkemizde, 10 farklı opak ve metalik renge ek olarak iki farklı tavan rengi seçeneği ile sunuluyor. 500’severler parlak siyah ve beyaz tavan renk seçenekleri ile pek çok farklı renk kombinasyonu oluşturabilecekler. Bu renkler arasında yeni Okyanus Mavisi, Bakır Turuncusu, Karamel Kahve, Bulut Beyazı, Fırtına Sarısı, Sonsuz Siyah, Duman Grisi, Mistik Grisi, Toskana Yeşili ve Tutku Kırmızısı gibi renkler yer alıyor.

Kompakt boyutlarda Wagon versiyon 7 koltuklu yolculuk sunuyor.

Fiat 500L boyutları

Yeni Fiat 500L, 4.24 m uzunluğa, 2.61 m aks mesafesine, 1.78 m genişliğe ve 1.66 cm yüksekliğe sahip. Fiat 500L, 5 kişilik oturma pozisyonunda 455 litrelik bagaj hacmine sahip. Arka koltuklar 12 cm ileri geri hareket edebiliyor. Bu koltuklar öne çekilince ulaşılan 455 lt bagaj hacmi koltuklar arkadaşken 40 lt daralıyor.

Bu kompakt boyutlarda üçüncü koltuk sırasıyla yedi koltuk konfigürasyonu sunan Wagon versiyonu 4.38 m. uzunluğunda. Araç içerisinde ön koltuğu da yatırarak 2,6 metrelik uzunluğa sahip eşyaları dahi sığdırmak mümkün.

Fiat Türkiye Direktörü Altan Aytaç ve Fiat Otomobil Pazarlama Müdürü Berk Arı.

Yeni Fiat 500L Wagon, piyasadaki en kompakt yedi kişilik otomobil.

İçerideki yeniliklerin en önemlilerinden biri bilgi-eğlence sistemi ekranı artık 7 inç. Ayrıca üç kadranlı gösterge panelinin orta kadranı 3.5 inçlik renkli ekrana dönüştürülmüş. Hız göstergesi başta olmak üzere sürüş bilgileri dijital olarak burada sürücünün elindeki direksiyonun üst yarısından görülebiliyor.

Yeni 500L’nin iç mekânındaki yeniliklerinden biri de konumu yükseltilen orta konsol. Yeniden tasarlanan orta kol dayanağı, halen iri kalan vites kolu yenilikler arasında.

Sabit veya elektrikle açılabilen seçeneklerle sunulan opsiyonel cam tavan tüm yolculara fazlasıyla aydınlık sağlarken, geniş cam yüzeyi sayesinde ferahlık hissini pekiştiriyor.

Kendi segmentinde tek başına kalan Fiat 500L, eni teknolojilerle yoluna devam ediyor.

Fiat 500L teknolojik donanımları

Güvenlik performansını arttıran opsiyonel ‘Şehir İçi Çarpışma Uyarı’ ve ‘Otomatik Fren Sistemi’ 500L’nin yeni donanımları arasına girdi. Bu sürüş yardımcısı sistem, öndeki araçların konumunu izlemek için ön camın üstüne yerleştirilen bir radar sensörüyle çalışıyor. 5-30 km/s arasındaki hızlarda yolculuk yapılırken olası bir çarpışma tehlikesi söz konusu olduğunda, sistem önce sürücüyü uyarıyor, ardından ihtiyaç duyduğu anda otomatik olarak frenliyor.

Park etmeyi kolaylaştırmak için sunulan opsiyonel geri görüş kamerası sistemi, yüksek çözünürlüklü görüntüsü ve dinamik şerit takip çizgileriyle park ve dar alan manevralarında sürücüye destek oluyor.

Yeni direksiyon ilk kez Fiat 500L’de kullanılıyor. Benzerlerine göre oldukça dolgun ve büyük…

Fiat 500L hangi donanım seviyesinde neleri veriyor?

Yeni Fiat 500L’nin PopStar versiyonu yokuş kalkış desteği, devrilme önleme sistemi (ERM), elektronik denge kontrolü (ESP), 6 hava yastığı, klima kontrolü, hız sabitleme, çok fonksiyonlu deri direksiyon, elektrikli ayarlanabilir ve ısıtmalı yan aynalar, 3.5-inç renkli TFT ekran, Bluetooth ve ses kontrollü Uconnect ™ radyo, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuk ve LED gündüz farları da dahil olmak üzere birçok özelliği standart pakette karşılıyor.

 

CrossPlus versiyonu ise 7 inçlik yüksek çözünürlüklü ekrana sahip U-Connect bilgi-eğlence sistemi, Apple Car Play desteği, deri/kumaş kombine koltukları ve kabartmalı 500 logosu ve titanyum vinil konsol kaplaması ile modelin sportif yönünü ve maceracı ruhunu ifade ediyor. İç hacimde yolcu bölmesinin cömert uzunluğu sayesinde üst düzey konfor sunuluyor. Yeni 500L CrossPlus’ta yer alan sürüş modu seçici ile Normal, Traction+ ve ‘İniş Kontrolü’ isimli üç farklı sürüş moduyla, şehir sokaklarından engebeli arazilere kadar, ihtiyacına göre sürücüsüne yardımcı oluyor. 500L’nin yeni CrossPlus versiyonu, 500L kimliğine de ayrıca yeni bir boyut ekliyor. Yerden 25 mm yüksek olan bu otomobil, sürüş modu fonksiyonuna ek olarak, yeni tampon ve yan korumaları gibi tasarım ayrıntıları ve 4 mevsim lastikleri ile ‘SUV’ karakterini daha fazla ortaya çıkarıyor.

Wagon versiyonu, standart olarak sunulan 7 inçlik yüksek çözünürlüklü ekrana sahip U-Connect bilgi-eğlence sistemi, Apple Car Play desteği gibi güncel teknolojilere sahipken iç mekanında da özel titanyum vinil kaplamalı kokpitin yanında, elmas biçimindeki çift dikişlerle kaplanmış, kumaş koltukları ile modernlik ve zarafeti yansıtıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here