Türkiye’de üretilen araçların hakkını veriyoruz

0

Türkiye'de üretilen araçların hakkını veriyoruz

Türkiye'de üretilen 15 model dünyanın dört bir yanından ithal edilen 529 farklı araçla rekabet ediyor.

529 değişik araç çeşidinin yüzde 3'ünü oluşturan 15 model, satışlardan yüzde 30 pay alıyor.

Otomotivde ithalatın önüne geçmek için Türkiye'de üretilen araçların çeşitlendirilmesi gerekiyor. Tüketicinin yeri malı araçlara yönelik tercihi, ithalatı azaltıyor, cari açığı düşürüyor.

Yollara çıkan araç çeşitliliğine bakıldığında Türkilerin yerlmi otomobil tercih ettiği ortaya çıktı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Türkiye otomotiv pazarında 529 civarında araç türünün satışa sunulduğunu, bunların sadece 15'inin Türkiye'de üretildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Türkiye'de 500'ün üzerinde araç rekabet ediyor. Bunların sadece 15'i Türkiye'de üretilen araçlardan oluşuyor ki bu toplam içinde yüzde 3'lük bir orana denk geliyor. Bu araç arzı ile satışları karşılaştırdığımızda ise toplam pazarın yüzde 30'u yerli araç satışlarından oluşuyor. Yani yüzde 3'lük araç çeşidi ,yüzde 30 paya sahip. Bu oldukça iyi bir oran."

Aybar, Türkiye'de üretilen araçların pazarda aldığı payın yüksekliği dikkate alındığında, otomotiv ithalatının düşmesi için Türkiye'deki üretimle ortaya çıkan morellerin çeşidinin artması gerektiğine dikkat çekerek, cari açık için araç çeşitliliğinden yola çıkarak, çözüm önerdi:

"Türk halkı Türkiye'de üretilen araçları satın almayı tercih ediyor. rakamlar bunu gösteriyor. O zaman Türkiye'de çok satmak isteyen markaların yerli üretime yönelmesi lazım. Yerli üretim ycapanların da ürün çeşitliliğini artırması lazim ki, ithalatın egemen olduğu segmentlerde de yerli araçların payı artsın. Türkiye'de satışlarını artırmak isteyen firmalar, yerli üretim yaparlar."

7 ŞEHİRDE ÜRETİM VAR

İthal modellerin hem teknolojik hem karoser bolluğuna karşın, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Adapazarı, Adana, İzmir, Aksaray gibi Türkiye'nin sadecec 7 kentte üretim yapan otomotiv endüstrisi, seçenekleri sınırlı modellerle Türkiye'nin tercihi olmayı başarıyor ve adeta ithal modellere kafa tutuyor.

Türkiyede üretilen model seçeneklerinin artırılması ile ithalatın önüne geçilebileceğini ve cari açığın kapanacağını savunan Renault Mais Genel Müdürü Aybar, yeni teşvik yasasıyla bir şekilde Türkiye'de üretilen model yelpazesinin genişlemesi ve 15 olan çeşidin artması gerekiyor. Bu arttıkça Türkiye'nin cari açığını azaltacak satış rakamları ortaya çıkacaktır. Zaten yeni yatırımlar da bu yönde" dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here