Elektrikli oto üreticisi Tesla’dan büyük zarar: 671 milyon dolar

0

100 yıllık otomotiv devlerine kafa tutarak, otomobil piyasasında fırtınalar yaratan Tesla, son üç aylık finansallarını açıkladı. Açıklamada geçen yıl 22 milyon dolar kâr açıklanan rakam, bu yıl tam 671 milyon dolar zarara döndü.

ABD’nin en zengin isimlerinden Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi son dönemde 500 bin adet ön sipariş aldığı açıklanan Model 3 için gaza basmıştı. Şirket bilançosundaki zarar sonrasında 2018 yılı ilk çeyreğine kadar olan sürede 5 bin adet Model 3 üretme planını da öteledi.

Şirket, son üç aydaki zararını Nevada’da kurmakta oldukları Gigafactory adlı yeni pil montaj fabrikası yatırımına bağladı.

Şirketin otomobil satış geliri son üç ayda yüzde 10 arttı ve toplamda 2,36 milyar dolara yükseldi. Perşembe günü (dün) ise Tesla hisseleri yüzde 6.8 düşerek, 299.26 dolardan günü kapadı.

Model 3 üretimi sekteye uğradı.

Patron Elon Mask: “Model 3 üretimi için binlerce süreç var, hızlı olunamıyor”

Tesla CEO’su Elon Musk, Gigafactory’den nasıl bir kazanç elde edileceği konulu bir konferansta konuştu. Mask burada şunları söyledi: “Model 3’ü kurmak için binlerce süreç var”.

Bu süreci daha hızlı geçiremediklerine vurgu yapan Mask, bu süreçlerin yaşanması gerektiğine dikkat çekti.

Mask’ın açıklamasından anlaşıldığı üzere otomobil üretimi için binlerce sürecin izlenmesi gerekiyor.

Yerli otomobil “beşibiryerde”sinin açıklandığı bir döneme paralel gelen Tesla’nın zarar açıklaması, bizim üretim süreçlerimize umarız örnek olur. Bu zarar rakamları yerli otomobilin önüne çıkmaz.

Tesla, ekim ayında 700 çalışanının işine son verdi. Amerikan İşçi Sendikaları Birliği UAW, şirket hakkında “Sendika istemiyor, sendikacıları iten attı” davası açmaya hazırlanıyor.

 

 

Mask ise rutin bir işten çıkarma süreci yaşadıklarını, işgücünün yüzde 2’sini işten çıkardıklarını söyledi.

 

Tesla, 20 bin adetlik üretim öngördüğü Model S otomobilden bugüne kadar sadece 260 adet üretebildi. Ekim ayı üretim rakamını ise açıklamadı. Yeni modelinr üretimindeki gecikmede aracın otonom sürüş sistemlerini üreten Mobileye şirketiyle anlaşmazlık ve ardından yol ayrımına gidilmesi de etkili oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here