Rinspeed Snap : Tek şaside çok gövde. Bugün SUV, yarın minibüs

0

1977’den beri geleceğe ışık tutacak otomobiller geliştiren ve her zaman farklı bir konseptle gündeme gelen İsviçreli Rinspeed şirketi, kendi kendine gidebilen elektrikli araçların hızla yaygınlaşacağından yola çıkarak, ‘Snap‘ isimli yeni otomobilini duyurdu.

Yeni otomobil “değiş Tonton” çizgi filmindeki gibi, tek şaşi üzerinde değişebilir gövde formulü üzerine oturuyor. Bu sayede güneşli bir günde cabrionuz olurken, kalabalık aile seyahatlerinizde 7 koltuklu bir minibüsünüz olabilecek.

Rinspeed’in yeni aracı tek şaside bir çok araç gövdesi sunabilmesiyle gelecekten işaret vermek istiyor.

Snap konsepti, kalabalık şehirlerde tıkanıklığı ve kirliliği azaltmayı amaçlıyor. İsviçreli Rinspeed şirketinin patronu Frank M. Rinderknecht’in geliştirdiği yazılım ve donanım sayesinde, şasisinin üzerine farklı gövde tiplerini konulabiliyor. BU sayede araç istenilen şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle, iki parça da ayrı yönlere gidebilmekle beraber, şasinin üstüne konulacak sayısız gövde seçeneği sayesinde, araç, alışveriş pod’undan, kamp pod’una kadar değişik bir dizi farklı forma bürünebiliyor.

Ayrıca, çevre dostu olması açısından, aracın kaykay kısmı dayanıklı mekanik ama hızlı yaşlanan IT bileşenleri taşıyor. Buna bağlı olarak yoğun kullanımdan birkaç sene sonra ömrünün sonuna geliyor ve değişmesi gerekiyor. Aracın pod kısmı ise daha uzun ömürlü olmasıyla beraber, daha uzun süre servis verebiliyor, fakat onun da ömrü kısıtlı tabi ki, aracın çevreye fayda sağlaması açısından ve doğal kaynakları koruyabilmesi için tasarlanmış olması, pod kısmında da, belirli bir kullanımdan sonra değişimi zorunlu kılıyor.

Navigasyon güvenlik problemi

Şirketin araçlarında genellikle bulunan ve herkesçe bilinen problem ise, yazılımların ve harita bilgilerinin tarihi geçmiş olduğundan dolayı araçlarda görünen navigasyon problemi. Şu anlık sadece can sıkıcı gibi gözüken bu problem, gelecekte, otonom araçlar yaygınlaştığında gerçek bir güvenlik problemine dönüşecek gibi duruyor.

Ayrıca, araçta, isteğe bağlı olarak, yolculara eşlik etmesi için, otonom ve akıllı bir robot olan kişisel asistan da bulunuyor. Bu asistan, günlük ve uğraşılması gereken işlerle de başa çıkabiliyor.

Gövdeyi değiştirinçe kalan alt kısma diğer bir araç karoserisi uygulanabiliyor.

5G ile yepyeni kapılar açılacak

Kaykayın bir parçası olan Harman Otonom Sürüş Platformu, şehir trafiğine güvenli bir şekilde geçiş yapmayı mümkün kılıyor. NXP ve Harman tarafından ortaklaşa geliştirilen Akıllı Anten, Harman Ignite Cloud Platform’a yüksek hızlı bağlantı ve dışarıdaki dünya ile güvenli bir iletişim sağlamakla beraber; 5G, Car2X, radyo alıcısı, BT ve WiFi gibi tüm kablosuz ağ olanaklarını önümüze sunuyor.

Ek olarak TomTom, özerk sürüş ve navigasyon teknolojileri için yolcuların rahatını ve güvenliğini sağlamak amaçlı, konforlu bir sürüş sağlayan HD haritaların tedarikçisi olacak.

Elektrik araca güç nereden sağlanacak?

Bu noktada akıllara gelen soru ise, elektriğin nasıl sağlanacağı. Espelkamp kasabasında, Harting yüksek voltaj teknolojisine sahip hızlı şarj kablosuyla aracı şarj etmek mümkün.

Sanal güvenlik için çalışılıyor

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşan kısa bir video yeni dönem araçların çok rahat hacklenebileceklerini gösteriyordu. Beyaz giysili maskeli iki hırsız, 10 saniye içinde bir akıllı aracı güç kullanmadan, cam kırmadan, düz kontak yapmadan alıp götürebiliyordu.

BU tip olaylar artacak. Ama bu araçta bu tür hırsız güvenliği için de çalışmalar yapılmış.

Harman, tamamen otonom bir araçta, değişen yolcuların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir işletim konsepti olan “Gerçek Düzey 5” HMI’yi geliştirdi. Geliştirmenin hedefi ise mümkün olan maksimum kişiselleştirme ve kişisel verilerin en iyi şekilde korunması.

Kişi başı 3 ekranla size özel mobilite

Her yolcunun önünde, etkileşimin kesilmemesi işin 3 ekran bulunuyor. Kişisel ayarlar, kontrol kadranında bulunan ‘Kişisel Denetim Masası’ ile seçiliyor. Kişisel içerik ve mesajlar dokunmatik olan ‘Hover Tabs’de gösteriliyor. 2 büyük ekranda ise rota ve film içerikli seçenekler var. Ayrıca, araçta tam yolculuğu konforlu ve keyifli kılmak için gereken tüm ihtiyaçları karşılayacak bir donanım ve son teknoloji ses sistemleri de bulunmakta.

The Snap, dış dünyayla iletişimi kesmemek için altı teknolojik projektör kullanıyor. İkisi, gerekli bazı uyarıları yapabilmek için ön ve arka camı kullanıyor. Yan camlardaki dört lazer projeksiyon ise, yatılı yolcularla iletişim için yan camları kullanıyor.

Ayrıca Snap’in göz alıcı bir iç ve dış mimarisi var. Alman aydınlatma uzmanı Osram Opto Semiconductors, tüm aydınlatma sistemini adeta baştan yaratıyor, öyle ki, bakterileri zararsız hale getirip hijyen sağlamak amaçlı morötesi ışıklar yayan iç lambalar bulunuyor.

Snap, otomotiv endüstrisindeki birçok aracın sahip olduğu problemlere farklı bir bakış açısıyla yaklaşan, nadir bulunan bir konsept aracı. Kullanıma sunulması ile bir bilgi olmamasına rağmen, CES 2018’de sergilenecek olan Rinspeed Snap, her türlü amaç ile kullanılabilecek farklı platformlarla geleceğin otomotiv endüstrisine, değişik kullanım yelpazesi ile, ışık tutacak bir araç.

Nazlı Mirasoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here