Nissan Robot Taksi için Japonya’da çalışacak test sürücüleri aranıyor

0

Otonom ve elektrikli araç çağının yeni bir adımı daha atılıyor. Kendi kendine giden araçların özellikle taksicilikte önemli bir çözüm olacağını düşünenlerin sayısı giderek artıyor. Bu konuda Mercedes’in Smart üzerine geliştirdiği EQ çözümüne Nissan’dan yanıt Easy Ride adıyla geldi.

Mart ayında test sürüşüne çıkacak

Nissan’ın sürücüsüz taksi çözümü Easy Ride tanıtıldı. Yapay zekâ, internet, otonom sürüş ve Nissan Intelligent Mobility özellikleriyle donatılan Easy Ride, Mart 2018’den itibaren deneme sürüşlerine başlayacak ve 2020’den itibaren yollarda olacak.

Nissan Motor Co. Ltd. ve DeNA Co., Ltd. birlikte geliştirdikleri yeni robot-taksi mobilite çözümüne yönelik Easy Ride markasını yarattı. Otonom sürüş teknolojisinden faydalanan yeni bir mobilite hizmeti geliştirmek için iş birliği yapan şirketler, DeNa’nın internet ve yapay zekâ alanındaki deneyimlerini ve NISSAN’ın Inteligent Mobility vizyonu kapsamında yer alan otonom sürüş, elektrikli araç ve bağlanabilirlik gibi kavramlarını birleştirmeyi hedefliyor.

Bu işbirliği kapsamında, “daha fazla hareket özgürlüğü” konseptiyle hareket eden Easy Ride, robot-taksi ile istediği yere dilediği zaman özgürce seyahat etmek isteyen herkese hitap ediyor. Sistem, kullanıcılara hedef belirlemekten, araç teminine ve ödemeye kadar tüm süreçleri tek bir noktada toplayan bir mobil uygulaya da sahip olacak.

Sistem ayrıca kullanıcılara ilgi alanlarına uygun yerel hedefler veya gezi rotaları önerebiliyor. Nissan ve DeNA birden fazla dil seçeneği sunmayı ve müşteri güvenliğini sağlamak için uzaktan izleme sistemi kullanmayı da planlıyor.

Japonya’daki testler için test sürücüleri arıyor

Bu yıl otonom bir araç kullanarak teknik saha testi başlatan Nissan ve DeNA, Mart ayında gerçekleştirilecek saha testi katılımcılarını 15 Ocak’a kadar Easy Ride web sitesi üzerinden işe alacak.

Testler 5 Mart 2018 ile 18 Mart 2018 tarihleri arasında Japonya’nın Yokohama kentinin Minatomirai bölgesinde gerçekleşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here