Mercedes’den 800 milyon euroluk yeni fabrika

0

 Mercedes'ten yeni fabrika

Lüks otomotiv pazarının lideri Daimler, Macaristan'da yeni bir üretim tesisi açacağını açıkladı.

Alman otomotiv devinin 800 milyon euroluk yatırım başlattığı yeni tesis, Budapeşte yakınlarındaki Kecskemet kentinde kurulacak. Yeni Mercedes fabrikasında 3 bin kişi çalışacak. Ayrıca yeni tesisin çevresinde kurulacak yan sanayinin de 10 bin kişiye iş imkanı sağlaması bekleniyor. Açılışını Daimler Başkanı Dieter Zetche'nin yaptığı tesiste yılda 100 bin adet Mercedes'in A ve B segmentindeki otomobilleri üretilecek.

POLONYA, SIRBİSTAN VE ROMANYA'NIN ADLARI GEÇİYORDU

Mercedes-Benz fabrikasının açılmasıyla ilgili Macaristan’ın yanı sıra Polonya, Sırbistan ve Romanya’nın da adı geçiyordu. Macaristan basınında çıkan habere göre, Mercedes en fazla desteği Macaristan’dan aldığı için yeni fabrikasını bu ülkede kuracağı belirtiliyor.

200 milyon euroluk teşvik

Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany’nın Mercedes’e yaklaşık 200 milyon euro destek önerdiği, öte yandan vergilerde de önemli tavizler sunduğu belirtiliyor

Haberde, Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany’nın Mercedes’e yaklaşık 200 milyon euro destek önerdiği, öte yandan vergilerde de önemli tavizler sunduğu yazılıyor.

Polonya’nın ise Mercedes’e sadece 40 milyon euro destek önerdiği, bu desteği az bulan Mercedes’in bu nedenle Macaristan’ı seçtiği belirtiliyor.

Mercedes, Macaristan’ın Kecskemet şehrinde önümüzdeki yıl yapımına başlayacağı fabrikasında ilk etapta 2500 kişiye iş imkanı sunacak. 900 milyon euroluk yatırımın ilk otomobilleri 2011 yılında yola çıkacak. Fabrikanın çalışan kapasitesi yine aynı yıl 10 bin kişiye çıkacak.

Geçen yıl 8,7 milyar euro kar etti

Amerikan Chrysler’i geçen yıl satan Daimler Grubu, ödenen milyarlık tazminatlara rağmen 2007’yi 8 milyar 700 milyon euro’luk kârla kapattı. Mercedes marka otomobilleriyle bütün dünyada satışlarını arttıran Daimler eleman başına 4 bin euro ekstra prim dağıtacak kadar iyi duruma geldi. Daimler holding ticari başarısını, yıldız amblemli binek otomobilllere borçlu. 2007’de bir milyondan fazla Mercedes satıldı. Satışlarını yüzde üç oranında arttıran Mercedes’i asıl adet başına elde ettiği kârdaki artış sevindirdi. Ciro-kâr rasyosunu yüzde dokuzun üzerine çıkararak Volkswagen ve BMW gibi ünlü rakiplerini geride bırakan Mercedes şimdi kârlılıkta daha iyi durumda olan son rakibi Toyota’yı kovalıyor.

Kaynak: DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here