Mercedes, MAN, Renault, Ford, BMC, Bosch, Karsan işçileri toplu sözleşme bekliyor

0

 

 

Türkiye sanayinin ne büyük ve önemli tesislerini barındaran metal iş kolunda 100 binden fazla işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. En düşük işçi maaşının 1300 TL olduğu sektörde çalışanların ücretlerine üç yıl için 120 TL zam yapılması ve bireysel emeklilik primi gibi talepler masada. Mercedes'ten Man'a, Renault'dan Ford Otosan'a, Tofaş'tan Bosch'a kadar otomoti sektörü çalışanlarının yüzde 95'ini yakından ilgilendiren görüşmelerin öbür tarafında iş veren adına MESS oturuyor.

Bu yılki toplu sözleşme görüymeleri sadece 1145 bin metal işçisini değil, yeni sendika yasası çıkmadığı çin 600 bin çalışanı ilgilendiriyor, çünkü imzalanacak toplu sözleşme emsal kabul edilecek.

 

Son aylarda Bosch, Renault ve BMC gibi fabrikalarda işçiler arasında çatışmalara da yol açan sendikal tartışmalar da yaşanıyor. Sektörde Türk Metal ve Birleşik Metal adlı iki sendika örgütlü. Son dönemde çalışanlar yıllardır örgütlü oldukları Türk Metal'den Birleşik MEtal'e doğru kaymaya yöneldikleri de dikkat çekiyor. Bursa'daki Renault ve Bosch fabrukalarında çatışmalara yol açan sendikalal kararsızlık, toplu sözleşmelere nasıl yansıyacak bilinmiyor.

Ama Türk Metal'in örgütlü olduğu işyerlerindeki önümüzdeki üç yılı belirleyecek talepler netleşmeye başladı.

 

ÇALIŞANINA EN ÇOK MAAŞ VEREN ÜÇÜNCÜ SEKTÖR

Türk-Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye’de çalışanına en yüksek maaş veren üçüncü sektörün metal sektörü olduğunu belirterek ücret ortalamasını net 1300 lira olarak açıkladı. Kavlak, “Bin 300 lira. İstanbul’da ya da Bursa’da oturuyorsunuz, 600 lira kira veriyorsunuz. 4 kişilik ailesiniz, ayda 700 lirayla eğitim, ulaşım, elektrik, su, gıda masraflarınızı karşılamaya çalışıyorsunuz” dedi. 

Başkan Kavlak, 2012-2014 yıllarına kapsayacak 3 yıllık toplu sözleşme masasında öncelikle maaşı düşük olan, yani saat ücreti 5.5 liranın altında kalan 50 bin işçiye aylık 120 lira seyyanen zam isteyecek. Ayrıca diğer 64 bin kişiyle birlikte yüzde 18 maaş zammı talep edilecek.  Kavlak, “Bizi farklı hesaplanan enflasyon rakamları ilgilendirmiyor. Biz gıda, giyim, kira, enerji, eğitim ve ulaşımın yer aldığı 6 kalemlik enflasyona bakıyoruz” dedi.

 

AYDA 6 SAATLİK ÜCRET, BİREYSEL EMEKLİLİK İÇİN SİGORTAYA YATSIN 

 

Türk-Metal, üyeleri için ayrıca ‘bireysel emeklilik’ isteyecek. İşverenin işçisi adına sisteme, her ay 6 saatlik ücreti kadar emeklilik primi yatırmasını talep edecek. Kavlak, bireysel emekliliğin işverene maliyetinin yüzde 2 olduğunu belirtirken, düşük maaşlılara seyyanen zam, yüzde 18 genel zamla birlikte 2012 yılı için istedikleri toplam zam talebinin yüzde 24 olduğunu söyledi. Ancak bu oranın maaşı düşük 50 bin işçi için yüzde 28,6’ya ulaştığını vurguladı.

 

GREVE GİDİLİR Mİ

 

TÜRK-Metal Sendikası, Erdemir, Mercedes, MAN, Renault, TOFAŞ, Ford, Otokar, Karsan, Türk Traktör, BMC, Delphi, Hema, Arçelik, Çolakoğlu, Bosh gibi Türkiye’deki otomotiv şirketlerinin yüzde 95’inde, beyaz eşyanın yüzde 90’ında ve demir-çeliğin de yüzde 85’inde örgütlü bulunuyor. Pevrul Kavlak, taleplerinin reddi halindeki soruya; “Greve gideceğiz. Türk Metal greve giderse, sanayi durur. Beyaz eşya, otomotiv, demir çelik üretilemez. Bu gücümüzü biliyoruz ve masaya gücümüzün farkında olarak oturuyoruz” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here