Korkudan 1 milyar dolar yatırım yaptı

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın otomotiv endüstrisi üzerinde kurduğu baskılar devam ediyor. İlk olarak Ford’un küçük segment otomobil üretimini Meksika’ya kaydırmayı planlayan Ford’u, ‘Meksika’da üretim yaparsanız ek vergi getiririm’ söylemleriyle yıldıran Trump, daha sonra Toyota’nın Meksika’da ürettiği Corolla modelini Amerikan pazarında satarsa çok ağır para cezalarıyla karşılaşacağını söylemişti.

Ford ve Toyota’nın ardından, Trump’ın bu tutumundan gözü korkan Fiat-Chrysler de Amerika Birleşik Devletleri’deki Michigan ve Ohio fabrikalarına 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Meksika’da ürettiği Ram marka ağır iş kamyonetlerinin üretimini ABD’deki iki fabrikaya kaydıracak olan Fiat-Chrsyler, bu doğrultuda iki fabrikasını da modernize edecek. Otomotiv devi, fabrikalara 2 bin yeni kişiyi de istihdam edecek. Fiat-Chrysler ayrıca üç yeni Jeep modelini de ABD’de üretecek.

Fiat-Chrysler, Jeep Wagoneer ve Grand Wagoneer modellerinin yanında bir pick-up modelini bu fabrikalarda üreteceğini doğruladı. Yatırımın tamamlanmasıyla Ram HD üretimi Meksika’dan Michigan’a geçecek.

Fiat-Chrysler, Ford ve Toyota’nın aksine Trump tarafından eleştirilmeden yeni planını devreye almış oldu.

Üç yeni modelle Jeep ailesini genişleten Fiat-Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne, “Jeep model ailesini genişletmek stratejimizin ana hatlarından biri” dedi.

Bu ay başkanlık görevini devralacak olan Trump’ın Meksika’daki şirketler üzerinden yapılan yatırımlara karşı tutumu, ABD ile Meksika arasında yılda 583 milyar doları bulan ticarette büyük önem taşıyan sınır ötesi üretim uygulamasına gölge düşürüyor.

Ford; Trump’tan kaçtı, Gölcük’e sığındı

Trump, şimdi de Toyota’ya taktı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here