İstanbul’da 50 milyon dolarlık şov başladı

0

50 milyon dolarlık fuar

İstanbul Autoshow 2012, 2-11 Kasım tarihleri arasında açık kalacak. Fuara katılan markaların yaklaşık 50 milyon dolarlık bir harcamayla oluşturduğu standlar Türk otomobilseverlerin beğenesini topladı. Skoda, Renault, Volvo, Peugeot, Citroen gibi birçok markanın ulusmararası üst düzey yöneticilerinin de katıldığı fuar toplam 12 salonda gerçekleşiyor.

Pazarı tetikleyecek

Yılsonu yaklaşırken gerçekleşen fuar ÖTV artışı nedeniyle bir nebze kan kaybeden satışları da tetekleyecek. Birçok marka fuar süresince özel indirim ,takas ve düşük faiz uygulaması yapacak. Ayrıca Citroen C-Elysee Peugeot 301, Skoda Rapid, Merecedes Citane yeni Audi A3, VW Golf gibi birçok aracın satışı da fuarla birlikte başlayacak. Fuarın gözde modeli Türkiye’de anahtar teslim fiyatı 4.3 milyon euroyu bulan Bugatti Veyron Grand Sport olurken gözde mankeni de Kia’nın yeni modellerini tanıtan İrina Shayk oldu. Shayk 1 günlük tanıtım için Çelik Motor’un davetiyle 100 bin dolara İstanbul’a geldi.

Bakan Çağlayan: “Vergi sıkıntıları konusunda sektörü haklı buluyorum”

Fuarın açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Autoshow’un sektörün dinamiklerini göstermesi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Hükümetin sektöre yönelik desteğinin yüksek olduğunu belirten Çağlayan, otomotiv sektörünü vergi nedeniyle yaşadığı sıkıntılarda haklı olduğunu ve bu sıkıntıları ilgili bakanlıkla da paylaşacağını belirterek, “Bunu sizlere şirin görünmek için söylemiyorun. Vergi sıkıntıları konusunda haklısınız” dedi. Konuşmasında Türkiye’nin ihracat hedefleri konusuna da değinen Çağlayan, hedeflerin tutturulabilmesi için ihracat kilogram fiyatının da arttırılması gerektiğini söyledi. Çağlayan bakanlığın yaptığı bir çalışmada bin kilogramlık malın 1027 dolara satıldığının görüldüğünü belirterek, “1.2 dolar olan ihracat fiyatımızı Almanya, Kore gibi 3-4 dolar seviyelerine taşımalıyız” şeklinde konuştu.

Bakan Nihat Ergün: “İnsanlar twitter’a değil, otomobile binecek”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de Ar-Ge ve inovasyonun önemine dikkat çektiği konuşmasında, ekonomisi sanayi ve üretime bağlı ekonomilerin her zaman daha güçlü olduğunu kaydederek, “Twitter, facebook da önemli gelişmeler ama insanlar facebook ya da twitter’a değil otomobile binecekler. Bu nedenle otomobil sektörünün önemi güçlenerek artacak” dedi. Türkiye’nin yeni otomobil markaların yaratıldığı bir pazar olması gerektiğini ifade eden Ergün şunları söyledi:

“10 yıl sonra Türkiye iç pazarında 2 milyon araç satılacak. Ama tükettiğimiz araçların yüzde 75’ini ithal ediyoruz. İçeride üretilen araçlar yetmiyor. Yeni modellerin de üretime katılması lazım. Bu noktada yerli otomobil meselesi de çok önemli. Ana üreticilerin bu konuyu milli ve manevi bir görev kabul etmesini bekliyoruz. Türkiye önümüzdeki dönemde 10 tane dünya markası yaratacaksa bunlardan biri de otomobil markası olmalı.”

Bayraktar: “2012 yılı otomotiv sektörü toplam pazarını 815 binler seviyesinde öngörüyoruz”

Pazara ilişkin de kısa bir değerlendirme yapan Mustafa Bayraktar, “Pazarımız, 2011’i 911 bin adetlik satış ile tamamlanmasının ardından bu yılın ilk 9 ayında %12.2’lik bir azalmayla devam ediyor.

Ekonomide yumuşak inişi sağlamak amacıyla 1 yıl önce alınmaya başlanan mali önlemler, ve özellikle geçen sene 1600 ve 2000cc üzeri otomobillere, hafif ticari araçlara, geçtiğimiz Eylül ayında ise 1600 cc altındaki otomobillere gelen vergi artışları pazarımızı olumsuz etkiledi. Sonuçta, 2012 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 815 binler seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. “

Blain: “Türkiye coğrafi konumu ve ticaret ve rekabet gücüyle küresel otomotiv sektöründe önemli oyunculardan biri durumunda”

İstanbul Autoshow 2012 açılışında konuşan OICA Başkanı Patrick Blain ise 2011 yılında dünyada 80 milyonun üzerinde otomobil üreten ve dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan otomotiv sektöründe 2012 yılında yüzde 3’lük bir büyüme beklendiğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye coğrafi konumu ve ticaret ve rekabet gücüyle küresel otomotiv sektöründe önemli oyunculardan biri durumunda. Önümüzdeki 10 yılda otomotiv sektöründe küresel değişimler olmasını ve bu nedenle de tüm sektörün yeniden yapılanmasını bekliyoruz. Avrupa ve diğer bazı pazarlar doyma noktasına gelirken gelişmekte olan ülkelerdeki pazarlarda beklenen hızlı gelişme sektörün de yapısını değiştirecek. Geçtiğimiz yıllarda küresel üretim kuzeyden güneye, batıdan doğuya olmak üzere yeni merkezlere kaydı. Bu değişim bugün her zamankinden daha da önemli olan maliyet avantajı ve artan kalite ile ortaya çıkan verimli iş gücü sayesinde gerçekleşti.”

Bugatti ilgi odağı oldu

Doğuş Oomotiv’in distribütörlüğünü yaptığı Bugatti Veyron ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Türkiye’de anahtar teslim fiyatı 4.3 milyon euroyu bulan araçtan 150 adet üretilecek. 70 adeti dünyadaki zenginlere şimdiden satılan araç 1001 beygir gücüne sahip bulunuyor.

Yeni A3 geldi

Doğuş Otomotiv Audi Pazarlama Müdürü Mustafa Uluer yeni Audi A3’ün 28.7 bin eurodan başlayan fiyatlarla Türkiyede satışa sunulduğunu açıkladı. 1.4 lt benzinli motorla satışa başlayan aracın 5 kapılısı 2013’te gelecek. A3’ten 2013’te 5 bin adet satılacak.

VW’den geleceğin ticarisi

Volkswagen Ticari Araç’ın tanıttı eT konsept modeli ziyaretçilerin beğenesini topladı. Soldan direksiyonlu ticari araç sağ koltukla duran bir joystickle de kullanılabiliyor. Tekerlerler ise 65 derece açıyla dönebiliyor.

Beetle 22.9 binden geldi

VW’nin efsaneci aracı Beetle’ın yeni versiyonu 22.9 bin eurodan Türkiye’de satışa sunuldu. VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun 100 kg hafifleyen yehi nesil Golf’ün de fuarın ardından satışa sunulacağını açıkladı.

Peugeot: Kriz kalıcı, Avrupa dışında büyüyeceğiz

Peugeot Automobiles Genel Müdürü Maxime Picat, Avrupa’daki krizin kalıcı bir yapısı olduğunu vurgulayarak, “2015’ten önce bir büyüme beklemiyoruz. Bu süreçte Türkiye, Rusya, Latin Amerika gibi ülkelerde büyüyeceğiz. Şu an Avrupa dışındaki satışlarımız yüzde 48’e ulaştı. Bu oran daha da yukarı çıkacak” yorumunu yaptı

Avrupa’nın içinde bulunduğu krizden en çok etkilenen otomotiv şirketlerinden birisi olan Peugeot, krizden çıkışın yolunu Avrupa dışında buldu. Peugeot Automobiles Genel Müdürü Maxime Picat, Avrupa’daki krizin kalıcı olduğunun anlaşıldığını ve 2015 yılından önce bir büyüme beklenmediğini belirterek, “Biz bu süreçte Avrupa dışı pazarlara odaklandık. Avrupa dışındaki pazarlara yaptığımız satış toplam satışlarımızın yüzde 48’ine ulaştı” diye konuştu.

İstanbul’da dün açılan Autoshow’da gazetecilerle bir araya gelen Picat, yeni pazara sundukları 208 ve 301 modellerinin kendileri açısından çok stratejik araçlar olduğunu vurguladı. Peugeot 208’in, marka olarak en iyi bildikleri ve güçlü oldukları sınıfta yer aldığını belirten Maxime Picat, “208 şimdiden 250 bin adetlik satış yakalayarak en çok satan üçüncü model oldu. 301 modeli ise yine Avrupa dışındaki pazarlarda bizim kozumuz olacak. 2013 yılında Çin’in de devreye girmesiyle birlikte yılda 150 bin adet 301 satmayı planlıyoruz. Bunun yarısını Çin’de satacağız” diye konuştu.

Dipte istikrar yakalandı

Avrupa’da otomotiv pazarının 2007 yılından bu yana yüzde 35 küçüldüğünü belirten Maxime Picat, bu yıl itibariyle en alt seviyede bir stabilite yakalandığını belirtti. “Bazı ülkeler artık dibi gördü. Daha aşağı düşmesi çok zor” yorumunu yapan Peugeot Automobiles Genel Müdürü Maxime Picat, sözlerine şöyle devam etti: “Kriz tahminlerin daha ötesinde bir şekilde olumsuz etki yaptı. Ancak son dönemde alt seviyelerde bir istikrar yakalandı. 2015’e kadar büyüme beklememek gerekiyor. 2015’ten sonra da yeniden bir büyüme bekliyoruz. Ancak, bu büyümenin hangi hızda ve oranda olacağını tahmin etmek çok güç. Bu süreçte otomotiv sektöründe çok ciddi bir yeniden yapılanma yaşandı. Kriz öncesinde günlere yeniden dönüş yapmak uzun bir süre alacaktır.”

Hedef 40 bin satış

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti ise yeni modellerle birlikte hızlı bir büyüme yakalayacaklarını söyledi. Türkiye pazarında kendilerini etkileyen en büyük olumsuzluğun ticari araç pazarındaki daralma olduğunu ifade eden Bergeretti, “Bizim ağırlıklı satışlarımız ticari araçta olduğu için bu alandaki daralma oldukça olumsuz etkiledi. Ancak, 208 ve 301’in devreye girmesiyle birlikte yeniden eski pazar payımızı yakalayacağımızı düşünüyorum. Bu yıl 780 binlik bir toplam Pazar bekliyoruz. Bizim buradaki hedefimiz de 40 bin araç satmak” diye konuştu.

301 satışı dizelle başlayacak

Peugeot 301’ün satışı dizel motorla başlayacak. 29.9 bin TL’lik 1.2 lt benzinli motor kasım sonunda Türkiye’de satışa çıkacak.

 

Skoda satışını katlayacak

Autoshow Fuarı için Türkiye'ye gelen Skoda'nın dünya başkanı Winfried Vahland, Türkiye pazarını daha fazla ciddiye alıp, pazar değişimlerine uyum sağlayarak ve marka imajı üzerine daha fazla çalışarak 2018'den önce 20 bin adetlik satış rakamına ulaşacaklarını söyledi. Vahland, bu yılı 10 bin adet seviyesinde bir satışla kapatmak istediklerini vurgularken, Skoda’nın büyüme stratejisinde Türkiye’nin büyük desteği olacağını ifade etti.Vahland, ‘‘Pick up ile başlayan öykümüz, 50 yıl boyunca çok başarılı şekilde gelişti. Bugüne kadar Türkiye‘de yaklaşık 140 bin adet araç satışı gerçekleştirdik. Yaklaşık 120 bin adedi yani yüzde 80’den fazlası son 20 yılda oldu“ diye konuştu.

'İmajımız için çalışacağız'

Winfried Vahland Türkiye ziyaretleri sırasında hem Yüce Auto yöneticileri hem de bayilerle oldukça verimli toplantılar yaptıklarını belirterek, gelecek dönemde Türk pazarının hızla değişen taleplerine daha hızlı cevap vereceklerini ve ürün yıllar içinde çok yukarı çeken kalitesinin altını çizerek, Türkiye'deki imajlarını yukarı çekmek için iletişime ağırlık vereceklerini vuruladı.

Türk yan sanayicilerine kapımız hep açık

Türkiye'nin aynı zamanda Avrupa'nın en büyük ikinci hafif ticari araç pazarı olduğunun farkında olduklarını dile getiren Vahland, hafif ticari araç üretiminin temel olarak Skoda'ya uyduğunu, uzun vadede Volkswagen markasıyla birlikte muhtemelen Caddy gibi bir aracı birlikte üretmelerinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Skoda'nın Çek Cumhuriyeti dışında yükselen pazarlar Rusya, Hindistan ve Çin'de fabrika yatırımları yaptığını, Türkiye'den yan sanayilere ise kapılarının her zaman açık olduğunu belirtti.

C-Elysee’yi Türk’ler tasarladı

Citroen Uluslar arası Genel Müdürü Fredaric Banzet C-Elysee modelinin tasarımında Türk tüketicilerin taleplerinin ön plana çıkarıldığını söyledi. Dünyadaki C-Elysee satışlarının üçte birinin Türkiye’de gerçekleşmesinin planlandığını kaydeden Banzet 29.9 bin TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa çıkan araçtaki 1.2 lt benzinli motorun eskisine göre yüzde 25 daha az yakıt harcadığını söyledi. Bu yıl Türkiye’de yüzde 4 Pazar payı hedeflediklerini kaydeden Banzet 2013’te yüzde 4.4 pay hedeflediklerini anlattı. Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu 2013’te türkiye’de 9 bin C-Elysee modeli satmayı hedeflediklerini vurguladı.

Playstation Citroen fuarda

C itroen, playstation oyunu olan Citroen Grand Tourismo otomobilini İstanbul Autoshow’da görücüye çıkardı. Oyunseverlerin gözdesi olan araç 12 kasıma kadar TÜYAP’ta sergilenecek.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here