Hyundai’de kapasite 200 bine çıkacak, ar-ge bölümü de kurulacak

0

 

 

Hyundai’den yeni sedan geliyor.. 

Hyundai , 2013’e yeni modelle  girecek. Hyundai Assan İzmit Alikahya’da 

 i20 ve yeni i10 modelinin yanısıra  yeni bir sedan otomobil için düğmeye bastı. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan ,”2013’te

yeni küçük modelin üretiminin ardından sedan üretimi için hazırlığa başlayacağız , Minimum  50 bin adetlik sedan üretimi öngörülüyor” dedi.

İsmi belli değil

2012 başında açıkladıkları 1.1 milyar TL’lik yeni model yatırımının %  30’luk kısmının tamamlandığını söyleyen  Karaarslan yeni sedan model üretiminin 2013 sonunda başlamasının hedeflendiğini  kaydetti. Otomobilin yeni  i10 olacağını ancak  isminin henüz belirlenmediğini vurgulayan Karaarslan şöyle devam etti:

“Araç mevcut i10’dan  büyük olacak. Yani A segmentinde  değil A+ sınıfı.   2013’ün ikinci çeyreğinde prototipleri üretilmeye başlanacak. Global tanıtımı ise sonbahardaki  Frankfurt fuarından önce gerçekleşecek.”

 

Ar-Ge kurulacak 

Yeni i10’un  2013 sonunda satışa sunulacağını  belirten  Karaarslan, bu modelle kapasitenin 200 bin adetlere  çıkacağını ifade etti. Sedan aracın yeni i10’un platformunda rahatça üretilebileceğini, bu konuda çalışmaların başladığını da kaydeden Karaarslan, “Sonuçta hazır platform olduğu için çok büyük yatırım gerekmeyecek” dedi. Hyundai Motor Company’nin Türkiye’ye ve teşviklere olumlu baktığını kaydeden Karaarslan motor üretimi ve Ar-Ge merkezi kurulması için araştırmaların başladığını da belirtti. Karaarslar fabrikaya yapılan yapılanların dışında  4 büyük Koreli yan sanayi şirketinin Türkiye’ye yatırıma geleceğini sözlerine ekledi. Hükümetin teşvik paketinde en büyük desteğin verildiği ‘Stratejik Yatırımlar’dan yararlanmak için çalışmalarının sürdüğünü belirten Karaarslan “  “Üreteceğimiz modellerin yerlilik oranını en üst seviyeye getiriyoruz. Motor üretimi içinde çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

 

2013’te pazar 775 bin olur 

Hyundai Assan bu yıl yaklaşık 50 bin adetlik satışla toplam pazardan yüzde 6,5’luk pay alacak. Ekonomik veriler doğrultusunda 2013’te  otomotiv pazarında büyüme beklenmediğini kaydeden Karaarslan ,”Özellikle 2009 ve 2010’da satılan araçların yenilenme olgusu  denge yaratacak. Böylece 2013 pazarının da 2012’ye yakın olarak 750-775 bin adetler seviyesinde kapanacağı öngörülebilir” dedi. 2013 sonunda ihracat potansiyeli yüksek yeni modellerinin devreye gireceğini anlatan Karaarslan tamamiyle yenilenen ürün gamlarıyla birlikte  hem iç hem de dış satışlarda büyüme beklediklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here