Herkes Kıvanç Tatlıtuğ olabilir

0

Hazırlayan: Uğur B. Yumak

Günümüzde araç sahiplerinin en çok istedikleri arasında güç ve tüketim dengesi ile bu dengenin satın alınabilir bir bütçeyle elde edilmesi geliyor. AMG, M, RS, R, R Dizayn gibi uzantıları olan modellerle bu elde edilebiliyor. Ama ya biz “normal” otomobil sahipleri ne yapacağız?

“Otomobile ve motosiklete olan tutkusuyla bilinen Kıvanç Tatlıtuğ, 50 bin TL’ye aldığı 1992 model Chevrolet Tahoe marka Amerikan cipini, adeta tanka çevirdi. Cipini ustalara teslim eden oyuncu, 10 kişilik ekibin bir aylık çalışması sonucunda yeni oyuncağına kavuştu. Aracını almak için İzmit’e giden Tatlıtuğ, ustalarla fotoğraf çektirip, teşekkür etti.

Oyuncunun, hayalindeki cipe kavuşması 200 bin TL’ye mal oldu. Modifiye edilen otomobil; boya, kaporta, döşeme, yükseltme, Amerikan cam film, alt takım, motor bakımı, tampon yapımı, geri görüş kamerası, vinç montajı, ses sistemi, elektrik ve aksesuarlarla yenilendi. Tatlıtuğ, Chevrolet Tahoe’yi geçtiğimiz günlerde İstanbul’a getirdi.”

Bu tip haberlerle “ağzı sulanan biz sıradan ölümlüler” ne yapabiliriz?

Uzmanları, ilgilileri bu soruya pozitif yanıt veriyorlar.

“Çok büyük bütçeler ve zamanlar harcayıp, profesyonel garajlarda arabanızı Kıvanç Tatlıtuğ gibi güçlendirebilirsiniz. Fakat bu sizin için ekonomik olarak zor olur. Ayrıca bu kadar “güç” istemiyorsanız ve bu işlere biraz meraklıysanız bireysel olarak yapabileceğiniz bazı işlemler olabilir.”

Bu konuyu arabalarımızın motor çeşitlerine göre 3 başlık altında inceleyebiliriz.

1- Turbosuz benzinli motorlarda yapılabilecekler

Bireysel olarak yapacağınız çalışmalar içinde güçlendirmeye en az uygun olan motor türüdür.

– Arabanızın motorunun içine daha fazla ve hızlı şekilde hava girmesini sağlamak için, açık hava filtresi kiti uygulaması yapılabilir.

– Aracınızın egzost gazlarını daha hızlı tahliye etmesi ve performansını arttırmak için daha büyük egzost sistemi kullanılabilir.

– Yakıt istasyonlarından aldığımız benzinin yanıcılığını arttırmak için satılan oktan arttırıcılar seçenekler arasında.

– Son olarak ise aracınızı hafifletmeniz performansını arttıracaktır. Bu işlem için aracınıza özel olarak hazırlanmış daha hafif koltuklar, karbon fiber malzemeler ve daha hafif alaşıma sahip jantlar kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here