Kış lastiği zorunlu oldu

1 Aralıktan itibaren kış lastiği takmayana 500 TL ceza kesilecek. Kış lastiği satışları patlayacak... Atlı Zincir firması tarih mi olacak?

8 Kasım 2012 Perşembe, 15:07

Otobüs ve kamyonlarda kış lastiği mecburi oldu

Türkiye'deki tarihi alt sektörlerden biri olan araç lastik zincirleri ve Atlı Zincir tarih mi olacak? Resmi Gazetede yayınlanan yasaya göre 1 Aralık tarihinden itibaren kış lastiği takmayan yük ve yolcu araçlarına 500 TL ceza kesilecek.  Yeni düzenleme araç sahiplerine ek masraf getirirken, yollardaki kazaları azaltacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yolcu ve yük taşımada kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirdi.   Kış lastiğini takmayanlar, tespit edildikleri taktirde 500 TL ceza ödeme durumunda kalacak. Yönetmelik 12 Kasım Pazartesi günü yürürlüğe girecek.   Araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller ile tartı ve boyut, ölçüm toleransları hakkındaki yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikle beraber yolcu ve yük taşıyan araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Yolcu ve yük taşıyan araçlar her yılın 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takacak. Bakanlık hava şartlarının durumuna göre bu süreyi bir ay uzatabilecek. 

 

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANA 500 TL CEZA KESİLECEK

Yönetmeliğe göre kış lastiğinin denetimini bakanlığın yetkilendirdiği bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yapacak. Görevlilerin kış lastiği takmayan aracın işleteni hakkında 500 lira idari para cezası karar tutanağı düzenlemesinin ardından araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmesine izin verilecek.    

ESKİ LASTİKLER NE OLACAK?

Bir kış lastiğinin 150-200 TL arasında fiyatla satıldığı dikkate alındığında, araç sahipleri kış lastiği için 600-800 TL tutarında maliyetle karşılaşacaklar. Ayrıca mevsim lastiklerini lastik değiştirecekleri servislerde 15-20 TL gibi bir tutar karşılığı havalar yeniden ısınana kadar saklatabilecekler.