Sürücüsüz taksiye biner misiniz?

0

Teknoloji devi Google, 10 yıla yakın süredir kendi kendine giden araç teknolojisini geliştirmek için testler yapıyor. Uzun yıllardır süren çalışmalar bu günlerde son kullanıcıya ulaşabilecek hale gelmeye başladı.

Google, otonom araç projesi Waymo’yu bugünlerde Phoenix halkıyla test ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletindeki en büyük kenti Phoenix’te müşteriler otonom araçlar tarafından taşınıyor. Potansiyel müşterileri belirlemek için başlatılan testlerde, sürüşlere katılanlar yüksek teknolojilerle donatılmış kendi kendine giden araçları yakından görebiliyor.

Google, bu test için Phoenix’te 500 kişilik minivan filosu kurdu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Waymo CEO’su John Krafcik, “Sürücüsüz araç testlerini farklı ulaşım ihtiyaçlarına sahip, farklı kesimlerden kişilerin katılımıyla gerekleştiriyoruz. Bu sayede insanların sürücüsüz otomobillerde nelere ihtiyaç duyduklarını öğrenebileceğiz” dedi.

Şimdiye kadar yapılan testlerde Waymo’nun sürücüsüz otomobilleri yaptıkları 4 milyon kilometre boyunca 14 kez kazaya karıştı.

Chrysler’in MPV modeli Pacifica’nın gövdesinin kullanıldığı Google’nın otonom aracı sahip olduğu çok sayıda sensörü ve arkasındaki kıvrımlarıyla tasarım anlamında Pacifica’dan ayrılıyor. Google’ın Waymo projesi hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıdaki haberimizde bulabilirsiniz.

İşte karşınızda Google Waymo!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here