GM, Avrupa’daki fabrikalarından birini sattı

0

Avrupa'daki şanzıman fabrikasını sattı

Avrupa’daki kayıplarını sonlandırmak için çeşitli çalışmalar yapan Amerikalı General Motors’un adımlarından biri de fabrika kapatmak olmuştu. Ancak daha sonra fikir değiştiren GM yaklaşık altı ay önce fabrikayı satışa çıkarmıştı.

Otomotiv devi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; Fransa’da bulunan şanzıman fabrikasını Punch Metals International’a sattığını açıkladı.

Tam olarak fiyatı bilinmese de, şanzıman tasarımı ve üretimi konusundaki önemli tedarikçilerden olan ZF, el değiştirdikten sonra fabrikadan şanzıman satın alacağına dair Punch Metals’e önemli bir teminat ödediği öğrenildi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan fabrikayı satın alan Punch Metals, 2013-2014 yılları arasında General Motors’a şanzıman üretmeye devam edecek daha sonra ise üretiminlerini tamamen ZF’ye yapmaya başlayacak.

İşçiler kalacak

Punch Metals’in fabrikayı satın aldıktan sonraki açıklamasında işçilere de değindi.

General Motors zamanında, yaklaşık bin işçinin çalıştığı şanzıman fabrikasından hiçbir işçiyi çıkarmayacağını bildiren Punch Metals, işçilerin gerçekleşen bu el değiştirmeden etkilenmeyeceğinin altını çizdi.

 

Hazal Orta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here