Formula 1 Yarışı yeniden İstanbul’a dönüyor

0

Formula 1 yarışı yeniden İstanbul'a dönüyor 

Dünyanın en fazla izlenen sporu olan Formula 1 yarışı 1 yıllık aradan sonra yeniden Türkiye yolunda. İstanbul Park'ın işletme hakkını 2023 yılına kadar alan Vural Ak, yarışları geri getirmek için bir hafta sonra İstanbul'a gelecek F1'in patronu Bernie Ecclestone'la masaya oturacak. İstanbul Park pisti için hazırladığı projelerden Ecclestone'un çok etkilendiğini belirten Ak, "O istediği 26 milyon dolardan biraz fedakarlık yapacak. Ben 5 milyon dolar koyacağım. Hükümet de 13,5 milyon dolar veriyor. 20 milyon dolara yakın bir parada el sıkışmış olacağız." dedi. 

 

İstanbul Park Yarış Kompleksi'nin 10 yıllık işletme hakkını alan işadamı Vural Ak, Formula 1 yarışını geri getirmek için kolları sıvadı. 

Aynı zamanda Türkiye'nin en büyük filo kiralama şirketi Intercity'nin yüzde 55 ortağı olan Ak, bir hafta sonra İstanbul'a gelecek F1'in patronu Bernie Ecclestone'la masaya oturacak. İstanbul Park pisti için hazırladığı projelerden Ecclestone'un çok etkilendiğini belirten Ak, "O, İstanbul yarışı için istediği 26 milyon dolardan biraz fedakarlık yapacak. 

 

Ben 5 milyon dolar koyacağım. Hükümet bu iş için 13,5 milyon dolar sağlıyor. Bernie'yle 20 milyon dolara yakın bir parada el sıkışmış olacağız." dedi. Uluslararası Motor Sporları Birliği'nin (FIA) aralık ayı başında İstanbul'da yapılacak genel kurulu sonrasında bu konudaki son kararı açıklayabileceklerini kaydeden Ak, bu yılın takvimine dahil olup ağustosta pistte F1 otomobillerinin yarışını izlemek istediğini dile getirdi. 

 

Kısa bir süre önce yapılan ihaleyi kazanan MC Yarış Sporları'nın yasal süre içinde teminat mektubunu verememesi üzerine ihalenin ikincisi olarak yıllık 10 milyon 620 bin liralık teklifle piste talip olan Eylül Tarım Oto Kiralama'nın patronu Ak, birçok proje hazırladı. İstanbul Kurtköy'deki F1 pistinde sorularımızı cevaplandıran Vural Ak, 2002 yılında temeli atılan komplekse gelecek 10 yıl için toplamda 125 milyon dolar kira ödeyeceğini söyledi. Pisti ve içinde bulunduğu araziyi yılın tüm döneminde hareketli olacak bir konuma getirmek için projeler hazırladıklarını belirten Ak, "F1 yarışı buranın en üst işi. Hükümet ve F1 patronu fiyatta anlaşamadığı için Mayıs 2011'de son kez yapılmıştı. 

 

Burada tek konu fiyat değildi tabii; izleyici sayısı çok düşük kalıyordu, pist adeta ölü bir yatırım gibiydi. Burayı ayağa kaldıracak birçok iş geliştirdik. Bu projeleri F1 patronuna da aktardık. Kendisine 50 bin seyirciyi garanti ettim. Ecclestone'la 7 yıllık bir anlaşma yapmayı istiyoruz. Tabii F1 organizasyonu çok masraflı. Sadece yarışın olduğu hafta yaklaşık 4-4,5 milyon dolar harcanıyor. İlk 2-3 yıl buradan para kazanmayı düşünmüyorum." diye konuştu. 

 

Formula 1'in dışında otomobil ve motor sporlarıyla ilgili birçok projeye imza atacaklarını kaydeden Ak, şunları anlattı: "Türkiye'de üretim yapan ve en çok satan markalardan 7 motorsporları takımı kuracağız. Bu takımlar eskiden düzenlenen Palio Cup, Polo Cup'ta olduğu gibi birbirleriyle yarışacak. 150 araç, 7 yarışa girecek. Her takımın iki pilotu olacak. Bu organizasyonda yarışacak pilotlara İstanbul Park'ta kuracağımız okulda eğitim vereceğiz. Dünyanın ünlü yarışı DTM'nin bir ayağı İstanbul'da koşulacak. Yine FIA'nın yarışını getireceğiz. Şampiyon motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu'nun yarıştığı şampiyona İstanbul'da olacak. İstanbul Park Pisti'nin orman tarafındaki araziye motokros ve off-road parkuru yapacağız. Tribünlerin de yer alacağı bu alanda yarışlar düzenlenecek. Hayata geçireceğimiz projelerle, pisti yılın tamamına yakın bir döneminde canlı tutacağız. 

 

Motorsporları etkinlikleriyle on binlerce kişiyi İstanbul Park'a çekeceğiz. Tüm bunlar F1 yarışına olan ilgiyi de artıracak."  İstanbul Park'ın 10 yıllık yeni patronu Vural Ak, hayata geçireceği tüm projeler için yaklaşık 7 milyon dolar harcayacağını söyledi. 30 bin araçlık filo kiralama şirketinin büyük ortağı olan Ak'ın kendi garajında 50'ye yakın süper spor ya da klasik otomobil bulunuyor.  

 

Piste devasa oto pazarı kuruyor 

İstanbul Park'la ilgili projelerinin sadece otomobil sporlarıyla sınırlı olmadığını belirten Ak, Intercity'yi buraya kiracı olarak taşıyacağını böylece İstanbul'daki 6 organizasyonu bir alanda toplayacağını kaydetti. Pistin ortasında kalan geniş alanda Türkiye'nin en büyük açık oto pazarını kuracaklarını ve 3-4 bin araç sergileneceğini anlatan Ak, "İnsanlar beğendiği ikinci el aracı test edip, satın alabilecek. Otomobilini satmak isteyenler için de ayrı bir alan oluşturacağız. Günde binden fazla araca hizmet verebilecek otomobil servisi de açacağız. Padok alanın üzerinde sadece F1 yarışlarında kullanılan VIP salonlar var. Buraları 20-25 otomobil markasına showroom olarak kiralayacağız." dedi. 

     

İsteyen kendi otomobiliyle pistte gazlayacak

İstanbul Park'ı yeni dönemde 'halka açacaklarını' söyleyen Vural Ak, şunları kaydetti: "Hafta sonu düzenlenecek yarışlarla on binlerce kişiyi piste çekmeyi istiyoruz. İstanbul Park'a gelen sadece yarış izlemeyecek. Çocuklar için özel oyun alanları olacak, şık restoran ve kafeler yer alacak. Yarışlardan sonra konserler de yapmayı istiyoruz. Böyle bir konser alanı Türkiye'de yok. Özetle pist hayatın yaşandığı bir alan olacak. İsteyen sürücü makul bir ücret karşılığında pistte gazlayabilecek. Tabii riski kendi üstlenmek kaydıyla. 

İstanbul Park'ta aynı zamanda 24 saat açık olacak hastane yer alacak. Yeşil alanları da artıracağız. 100 bin ağaç dikeceğiz." 

  

26 milyon dolarlık garaj 

 

Vural Ak yaklaşık 25 yıldır motorsporları ve otomobille yakından ilgileniyor. Otomobil hayatındaki en büyük tutkusu… Vural Ak'ın İstanbul Park'ın padok alanına taşıdığı 

garajında 50'ye yakın otomobili var. Hepsi süper lüks ve hepsinin bir hikayesi var… Türkiye'de sadece 1 adet var olan Ford GT, Dodge Viper SRT 10 Roadster, 720 beygirlik yarış aracı Dodge Viper, dünyada sadece 11 adet kalan 1994 model Lamborghini Diablo SV, Porsche 911 GT3, Mercedes SL 55 AMG, Mercedes SLK 55 AMG, Mercedes CLK 63 AMG, Mercedes E Serisi 63 AMG, BMW M5, BMW Z4 M, BMW M3 Cabrio, Nissan GT R, Ferrari 430, Ferrari 458, Ferrari FF, Audi R8 V, Audi R8 V10 Roadster, Dodge Challenger SRT, Ford Raptor, Maserati Grand Sport. Klasikler arasında ise Lamborghini'nin 1967'de ürettiği ilk modeli Espada, 720 beygirlik kamyonet 1959 Chevy Street Rod, 1950'li yılların en hızlısı Jaguar Drophead Cabrio, Henry Ford'un oğlu için özel olarak tasarlattığı 1947 model Lincoln Continental Coupe, 1927 Pierce Arrow, 1929 Packard, 1951 Ford Victoria Pillarless Coupe, 1956 model Ford Thunderbird, 1958 Cadillac Coupe, 962 Chevy Impala SS, 1963 Buick Riviera, 1966 Pontiac GTO Cabrio, 1967 Camaro SS Cabrio, 1970 Chevy Chevelle 454, 1972 Chevy Chevelle Cabrio ve 1973 model Jaguar E type V12 Cabrio modelleri bulunuyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here