Emisyon değerleri düşüyor

0

 

Emisyon değerleri düşecek

7 yılda 154 milyon dolar tasarruf edilecek

2025 yılına kadar otomobillerdeki yakıt tüketiminin yarı yarıya azalması planı bazı kesimler tarafında pek gerçekçi bulunmasa da konunun Beyaz Saray'ın kapalı kapıları ardında bile konuşulduğu yvönündeki kulisler giderek değer kazanıyor.

Obama yönetiminin Hükümet Komitesi başkanı Darrel Issa, konuyla ilgili politik baskılardan kurtulmak için bir rapor yayınlarken; yakıt tasarrufu sağlayan otomobillerin 2017-2025 model yılındaki araçlar olacağı verilen bilgiler arasında.

Başkan Obama'nın yakıt ithalatının ve kullanımının azalması planı içinde bulunan yakıt tasarruflu otomobillerin bir anda gözde olması beklenmiyor. Ancak daha pahalı fiyata güvensiz otomobil almaktan kaçınan kullanıcıların zamanla artmasıyla birlikte bu konuya adapte olamayan otomobil üreticilerinin de rapora ayak uydurmaları nihai sonuç gibi görünüyor.

Şimdilik bu rapora en sıcak bakan üreticinin Detroit merkezli General Motos olduğu biliniyor. 2011 yılından beri Beyaz Saray'la görüşmeleri devam eden GM'in otomobillerinin mil başına karbondioksit salınım değerleri (mpg) 56.2 civarındayken bu değerin 2025 yılında 54.5'e çekilmesi hedefleniyor.

Tüm otomobillerdeki mil başına karbondioksit salınım değerinin 54.5 olması gerektiğini rapor eden Issa'nın raporunun ışığında Obama yönetiminin, 2017-2025 yılları arasında bu tasarruf tedbirinden elde edeceği karın 153.7 milyar dolar olması bekleniyor.

Japonlar kızgın

Mil başına karbondioksit emisyonunun düşürülmesine olan sıcak bakan ve Amerikan Hükümetini destekleyen Toyota Motor'un Amerika Direktörü Jim Lentz, hibrit araç üretimine yeterli destek verilmediği için kızgın olduklarının altını çizdi.

Rapora göre açıklama yapan Honda ise minivanlar gibi iri araçların da karbondioksit salınımlarının düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here