Doğuş’un yatırımları 480 milyon lirayı buldu

0

VW henüz yatırıma gelemedi ama

temsilcisi Doğuş’un yatırımları

300 milyon doları buldu

 

Temsil ettiği VW grubu için Türkiye’de yatırıma yönelik ön hazırlıklar yaptıklarını açıklayan Doğuş Otomotiv, Türkiye’deki perakende yatırımlarını 300 milyon dolara yükseltti.

Türkiye’de yapılacak yabancı yatırımlar listesinin zirvelerinde anılan dünya devi Volkswagen Grubu’nun Türkiye temsilcisi Doğuş Otomotiv, fabrikaları aratmayacak yatırımlara imza atıyor. Geçtiğimiz hafta 35 bin metrekare arsa üzerinde 50 milyon lirası tesise olmak üzere 80 milyon liralık yatırımla ortaya çıkan Bursa Doğuş Oto açılışını gerçekleştiren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, bu yıl İstanbul Kartal’da kat karşılığı yeni bir yatırıma daha başlayacaklarını açıkladı.

Türkiye’de Volkswagen’in yatırıma gelmesinin konuşulduğunu hatırlatan Acar, bu konuda kararın Almanlara ait olduğuna dikkat çektikten sonra şunları söyledi: “Bu konuda kararın çıkması için biz de elimizden geleni yapıyoruz. Bizden istenen bilgileri temin ediyoruz. Bu konuda mart ayında Cenevre’de konuşulması söz konusu. Ama bu konuda kararı Alman VW yönetimi verecek. Biz sadece temsilciyiz.”

FABRİKA ÖLÇEĞİNDE YATIRIM

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Bursa’daki Doğuş Oto tesislerinin açılışında yaptığı açıklamada sürekli  VW  yatırımı ile gündeme geldiklerini  hatırlatarak, “Üretim yapmasak da  otomotiv sektöründeki yatırımlarımız bir fabrika düzeyine erişti. 2006’dan bu yana  otomotiv sektörüne 300 milyon dolarlık yatırım yaptık” dedi.

 

YATIRIMA EVET DENSE İLK ARAÇ

5 YIL SONRA BANTLARDAN İNER

Doğuş Otomotiv olarak Türkiye’de sadece ithalatçı distribütör olarak değil, Mailler ve Krone markaları için trayler üretim yatırımı yaptıklarına dikkat çeken Acar, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Biz 5 yıl önce Krone ve Mailler için yatırım kararı aldık. Ama hala deneme üretimi yapabiliyoruz. Almanların standartlarının tutturulması gerekiyor. Volkswagen de bu yıl yatırım kararı alsa, ilk ürünün çıkması uzun yıllar alır.”

Krone ile ortak  yaptıkları treyler yatırımını örnek gösteren Acar, şöyle devam etti: “50 işçi çalışan, yatırım tutarı düşük, teknolojisi basit bir ürünü üretebilmek için 5 yıldır uğraşıyoruz. Daha yeni deneme üretimi başladı. O yüzden Volkswagen karar verip geliyorum dese bile, arsayı bulmadan üretim sürecine kadar olan süre 5 yılı geçer.”

 YENİ MARKA ALMAYACAĞIZ

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, 2012 yılına ilişkin tahminlerinin 750 binlik bir Pazar yönünde olduğunu söyledi. Bilaloğlu, “Hedefimiz 2011’deki yüzde 13’lük payı tutturmak” diye konuştu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here