Daralan pazarda 12 yeni modelle payını artıracak

0

 

Daralan pazarda 12 yeni modelle payını artıracak

 

2013 yılında daralması beklenen otomotiv pazarına yönelik markalar yeni stratejiler geliştiriyor. Binek otomobil satışlarında ilk sırada yer alan Renault, pazar payını artırmak için yeni model atağına ağırlık verecek. Şirket alt marka Dacia ile birlikte gelecek yıl 12 yeni modeli tüketiciye sunacak. 

Gelecek yıl otomobil satışlarının 2012'ye göre bir miktar daralması bekleniyor. Satış listesinin üst sıralarında yer alan markalar bu pazarda pay kaybetmemek için şimdiden kolları sıvadı. Dacia markasıyla birlikte bu yıl yüzde 16,6 civarında bir pazar payına ulaşmayı bekleyen Renault Mais, gelecek yıl yeni modellerle bu oranı yüzde 17'nin üzerine taşımayı hedefliyor. Şirketin Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Özellikle Dacia şaşırtan bir şekilde büyümeye devam ediyor. Birkaç yıl içinde pazarın en çok satan 5 markasından biri olabilecek.” dedi. Bugünden itibaren yeni Dacia Sandero ve Stepway modellerini satışa sunan Renault Mais, ocak ayında yeni Renault Symbol'ü şubatta Clio Sport Tourer ve Clio RS modelini ardından Dacia Lodgy ve Dokker modellerini satışa çıkaracak. Yılın ilk yarısında Renault markası altında Fluence, yeni Scenic ve Kangoo'nun satışa sunulması beklenirken elektrikli ZOE, yenilenen Latitude, yeni Megane ile yeni Dacia Duster yaz sonrası yollara çıkacak. 

 

Sandero'nun İspanya'nın Malaga kentinde yapılan tanıtımında sorularımızı cevaplandıran İbrahim Aybar, bu yıl 10 ayda 20 bin 570 adetlik satış yakalayarak binekte yüzde 4,9 pazar payına ulaştıklarını belirtti. 

 

İlk kez 2004 yılında o dönemki Renault Başkanı Louis Schweitzer'in “5 bin Euro”luk otomobil olarak tanıttığı Logan ile sahneye çıkan Dacia, geçen süre içinde 2 milyon adetlik satışa ulaştı. Logan'ın yanına Sandero, Logan MCV, Duster ve şimdi de Lodgy ile Dokker modellerini ekleyen markanın Türkiye'deki satış grafiği de Avrupa'ya paralel olarak arttı. Dacia, Türkiye'de de sekiz yılda 110 bin adetlik satış rakamı yakaladı. İbrahim Aybar, “Yıl sonunda Sandero ve Stepway'in de katılımıyla pazar payımızı en çok artıran marka rolünü koruyacağız. Bu yıl toplam pazarda yüzde 3,6 pazar payına çıktık. Geçen yıla göre yüzde 34 artış anlamına geliyor. Binekte bu büyüme yüzde 57'lere ulaştı. Biliyorsunuz pazar yüzde 8 daraldı.” diye konuştu. 

Dacia'nın en önemli artılarından birinin birçok insana kullanılmış otomobilden, sıfır kilometre araca geçme imkanı sunması olduğunu vurgulayan İbrahim Aybar, yaptıkları anketlerde tüketicilerin “Akıllı bir alışveriş yaptım.” yorumunu yaptıklarını söyledi. Söz konusu yorumların sadık ve markaya sahip çıkan müşteri kitlesi oluşturduğunu belirten İbrahim Aybar, 2011 yılında Avrupa'da yapılan Dacia pikniğine tam 12 bin kişinin katıldığını söyledi. 

Fransa, Almanya, Cezayir, İtalya ve Fas'ın ardından Türkiye'nin Dacia'nın en çok satıldığı altıncı ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden İbrahim Aybar, önümüzdeki dönemde Fas'ı geride bırakabileceğini söyledi. Satış adedi olarak önümüzdeki yıl 30 binli rakamları zorlayacaklarını ifade eden İbrahim Aybar, “İlerleyen yıllarda gelecek yeni modellerle birlikte Dacia'nın yerinin Türkiye pazarında ilk beş olduğunu düşünüyorum. Adet vermek istemiyorum lakin ilk beşte rahatlıkla kendine yer bulacaktır.” diye konuştu. 

 

ALIM KARARI ARALIK AYINA KAYDI 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, kasım ayında otomotiv pazarının beklentilerin altında kaldığını söyledi. Söz konusu gerilemenin iki ana nedene dayandığını belirten İbrahim Aybar, birinci sebebin, model yılı değişikliği sebebiyle alım kararlarını ertelemelerinden kaynaklandığını söyledi. Diğer sebebin ise filo alımlarına bağlı olduğunu ifade eden Aybar, şöyle devam etti: “Önemli filo oyuncularının beklemede olduğunu düşünüyoruz. Daha fazla indirim alma beklentisiyle pazara girmediklerini düşünüyorum. Onların da alıma geçmeleriyle pazarda bu ay iyileştirme görülebilir.” 

 

ESP standart klima opsiyonel 

Dacia Sandero ve Sandero Stepway, daha önce hiçbir Dacia modelinde bulunmayan yüksek ekipman seviyesiyle dikkat çekiyor. ABS, ESP ve iki hava yastığı ile opsiyonel olarak 7 inç geniş Navi ekranın yer aldığı otomobilde, bluetooth, USB girişi ekipmanlar bulunuyor. Sandero'da klima isteğe bağlı olarak alınabiliyor. 

İlk etapta 1.2 litre benzinli, LPG'li ve 1.5 dizel motor versiyonlarla satılacak otomobilde, Renault'nun yeni kullanmaya başladığı üç silindirli motor ise daha sonra piyasaya sunulacak. Otomobilin fiyatları ise Sandero için 23 bin 990-29 bin 990, Sandero Stepway için ise 29 bin 790-33 bin 790 lira olarak belirlendi.

Yeni Corolla ile ihracat 2,5 milyar dolara çıkacak

Dünyadaki tek sıfır hata unvanına sahip tesis olan Toyota Türkiye fabrikası, yeni Corolla ile birlikte yıllık 1,5 milyar dolar olan ihracatını 2,5 milyar dolara çıkaracak. Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, yeni Corolla modelinin haziran ayı gibi üretime alınacağını belirterek, "İki yıldır üzerinde çalıştığımız yeni modelle üretim hızını artıracağız. 800 yeni istihdamla birlikte üretimde tam kapasiteye yakın bir noktaya ulaşacağız. 170 bin olan kapasiteyi iki vardiyalı sistemde 180 bin otomobile kadar çıkarabiliriz. İlk yıl üretim açısından çok hareketli olmayacak. Ancak ondan sonraki yıl, yeni modelle birlikte otomobil üretim sayımız 150 bini geçecek.” dedi. Toyota Türkiye fabrikası olarak 2 dakikada bir yeni otomobil ürettiklerini ifade eden Özer, yeni Corolla ile her 1,5 dakikada yeni bir otomobil üreteceklerini dile getirdi. İhracat artışının önemli bir kazanç sağlayacağını anlatan Özer, "Halihazırda 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeni Corolla ile birlikte ihracat yapacağımız ülke sayısı 50'ye çıkacak. 2011 yılında 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptık, yeni Corolla, ihracat rakamımızı 2,5 milyar dolara taşımamıza imkân sağlayacak. Bu da bizi ihracatçılar sıralamasında daha yukarılara çıkaracak. Üretim rakamlarımızı daha fazla artırmak için çabalıyoruz." ifadelerini kullandı.

Güvenlik testinde 5 yıldız geçidi

Avrupa'da bağımsız güvenlik testleri gerçekleştiren EuroNCAP laboratuvarlarına giren 15 otomobilden 14'ü 5 yıldız aldı. Dacia'nın Fas'ta üretilen hafif ticari araç modeli Lodgy ise testlerden üç yıldızla çıktı. 

Bir süredir geçerli 4 kademeli güvenlik kriterlerini yerine getirerek 5 yıldız alan modeller ise şunlar oldu: "Fiat 500L, Ford Fiesta, Ford Kuga, Hyundai Santa Fe, Mercedes-Benz A, Mitsubishi Outlander, Opel Mokka, Seat Leon, Skoda Rapid, Seat Toledo, Subaru Forester, Range Rover, Volvo V60 Plug-In Hybrid, Volkswagen Golf."

 

Sakarya'ya ek tesis kuracak

TürkTraktör, uzun vadeli büyüme planları çerçevesinde üretim tesislerinin genişletilmesi için 80 milyon dolar yatırım kararı aldı. Şirketin yeni yatırımı Sakarya'nın Erenler Belediyesi sınırları içerisinde geçen yıl sonu satın alınan arazi üzerinde gerçekleşecek. Yapılacak yatırımın Ankara'daki üretim tesislerine ek olacağını vurgulayan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, “Tarım sektörünün Türkiye'de ve dünyada çok büyük bir potansiyele sahip olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu yatırım, yurtdışı pazardaki artan taleplere yanıt verebilmemize ilave olarak, yerel talebin ihtiyacını da karşılayabilmemize olanak tanıyacak. Gerçekleştireceğimiz yatırım ile bölgesel ekonomiye ve sosyo-ekonomik kalkınmaya büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.” dedi. Votta, yaptığı açıklamada, “ÇED olumlu raporu bulunan şirketimizin, TC Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne yapılan "Yatırım Teşvik Belgesi" başvurusu da onaylandı. "Büyük Ölçekli Yatırım" olarak değerlendirilen ve Teşvik Belgesi'ne bağlanan yatırımın tutarı 90 milyon TL'dir. Sağlanan destek unsurları ise KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, büyük ölçekli yatırımlar için uygulanan Kurumlar Vergisi indirimi ve 3 yıl sürecek sigorta primi işveren hissesi desteği olarak belirlendi.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here