Citroen’in yeni modeli C-Elysee’i Türkiye’ye sorduk!

0

 

Citroen için Autoshow özel bir anlam da ifade ediyordu. Yeni C-Elysee modeli nasıl Türk tüketicilerine sorularak geliştirildi ise bu araç dünyadaki geniş kitlelere gösterime de markanın anavatanından sonra ilk kez Türkiye'de çıkıyordu. Bu nedenle Türkiye'ye gelen Citroen CEO'su Frederic Banzet ile görüştük.

halil okşit frederic banzet 

Citroen'in yeni modeli ile nasıl bir araç ortaya çıktı?

– Bu araç ile uluslararası pazarlara açılımımızın yıldızı olacak bir model ortaya çıktı. Bu araç markamız kalite algısını yükselten modellerden biri oldu. Bilindiği gibi daha önce diğer modellerin biz DS serisi ile kalite algısını yukarı çıkaran daha kaliteli ürünler üretme yönüne girmiştik. Üst kalite modellerle müşterilerimize ürünler sunmaya devam edeceğiz yani Citroen'in yeni modeli bizim için iki önemli şeyi ifade ediyor biri yeni uluslararası pazarlara açılım diğeri kalite algımızın yükseltilmesi.

2007'DEN BU YANA AVRUPA'DA 4 MİLYON ARAÇ DAHA AZ SATILIR OLDU

– Citroen olarak zor günler geçiriyorsunuz. Bu durum bir üst düzey yönetici için şans olduğu kadar şanssızlık da… Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

– Evet, Citroen olarak zor bir dönemden geçiyoruz ama ortamın, ortam koşullarının da bilinmesi gereken gerçekleri var. Örneğin 2007 yılından beri geleneksel Batı Avrupa pazarlarında 4 milyon araç daha az satılıyor bundan tabii ki bize de pay düşüyor bu durum bize de yansıyor.

Bu duruma karşı biz planımızı önceden yaptık şimdi Türkiye'de yeni pazara sunduğumuz son C-Elysee modeliyle olduğu gibi yenilikçi modeller geliştireceğiz. Biraz önce söyledigim şekilde uluslararası pazarlara açılan ve bu pazarlara uygun kalite algısı yüksek modeller üretmek ve piyasaya sunmak bizim yeni çıkış arayışımızın sonucudur. Bunu da özellikle üçte birinin Türkiye'de satılmasını planladığımız yeni modelimizle başlattığımızı söyleyebilrim.

– Yeni C-Elysee modeliniz için Türkiye kilit ülkelerden biri oldu. Her üç C-Elysee'den birinin Türkiye'de satılacağını açıkladınız. Yeni bir model için bu kadar yüksek beklentiiyi nasıl oluşturdunuz?

– Bu aracın geliştirilme aşamasında Türk tüketicilerle çok detaylı toplantılar yapıldı. Türk otomobil kullanıcılarının böyle bir araçtan ne bekledikleri öğrenildi. Geniş bir iç mekan, geniş bir bagaj hacmi, şık bir tasarım, modern iç yüzü isteniyordu. Uygun fiyatla bunların birleştirilmesi gerekiyordu. Biz bunu başardığımız gerçekten çok iddialı fiyatı sahip bir otomobili ortaya çıkarabildik. Bunu yakalayınca da hedeflerimizi ona göre belirledik. Yani C-Elysee'nin geliştirilmesinde Türk tüketicisinin rolü büyük oldu.

– Türk tüketicileri için en çok ne yapıldı?

En çok isim konusunda çalışıldı, C-Elysee isminin belirlenmesinde Türkiye'deki temsilcimizin yoğun etkisini yaşadık. Türk tüketicilerin önerileri özellikle bagaj ve iç mekan kalitesi konusunda çok etkili oldu.

-Bu sayede Citroen dünyasında Türkiye operasyonunuzun önemi ne olacak?

– Çin pazarını saymazsak uluslararası pazarlarda en önemli ülkelerimizden biri Türkiye haline geldi. Özellikle yeni model ile Türkiye pazarında Citroen çok daha fazla kaliteli marka olarak algılanacak ve görülecek.

– Türkiye'de bu aracın satışları hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Bu yıl sonuna kadar 2.100 adetlik C-Elysee satışı planlandığını Türkiye operasyonumuzun başındaki Bahattin Tatoğlu'ndan öğrendim. Yıl genelinde ise en az 10 bin adetlik satışlar söz konusu. Bu sayede Türkiye pazarında Citroen pazar payı yukarıya çıkacak. Pazarın en önemli oyuncularından biri olacak. 

Frederic-Banzet

Citroen CEO 'su Frederic Banzet

 

citroen c-elysee

 

 

 

CITROEN AUTOSHOW 2012 GALERİ 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here