BMW’den Mercedes’e MINIk silah

0

BMW’den Mercedes’e MINIk silah

2016 Paris Otomobil Fuarı’na çoğu lüks otomobil üreticisinin katılmama kararı alması ve fuarda tanıtılan alternatif yakıtlı ve elektrikli araçları biraz daha öne çıkardı. Volkswagen’den Mercedes’e Toyota’dan Smart’a birçok otomobil üreticisi çevreci modellerini 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Bu markalardan Mercedes de elektrikli otomobil dünyası için geliştirdiği yeni markasını fuarda tanıttı. Alman devi iki SUV ve iki sedan modelini birkaç yıl içinde ürün gamına ekleyecek.

Mercedes’in EQ adını verdiği yeni markasına karşılık ezeli rakibi BMW de boş durmayacağını açıkladı. Paris Fuarı’nda konuşma yapan BMW CEO’su Harald Krueger, lüks üreticinin rakiplerinin gerisinde kalmamak için atak yapacağını söyledi. Harald, BMW’nin kanatları altındaki Mini markasına 2019 yılında elektrikli bir versiyon ekleneceğini, BMW X3’ün modelinin ise 2020 yılında elektrikli versiyonla yollara çıkacağını duyurdu.

BMW’den Mercedes’e MINIk silah

Alt markası ‘i’ ile elektrikli araç dünyasındaki varlığını sürdüren BMW, elektrikli X3 modelini de BMW ürün gamının merkezine yerleştirecek. Krueger açıklamasında; “Hem Mini’nin elektriklisi hem de elektrikli X3 menzili ve fiyatıyla rekabetçi olacak” diyerek yeni elektriklilere olan güvenine dikkat çekti.

i3 ve i8 modelinin ardından elektrikli Mini ve BMW modelleriyle gaza basacak olan BMW gibi Volkswagen de 2025 yılına kadar piyasaya süreceği 30 elektrikli modelle atağını sürdürecek.

2016 Paris Otomobil Fuarı’nda elektrikli aracını tanıtan bir başka otomobil üreticisi da Opel. Chevrolet Bolt’un kuzeni olarak Avrupa’da yollara çıkacak olan Opel Ampera-e da 322 kilometrelik menziliyle dikkat çekiyor. . Ampera-e’de de Bolt’ta olduğu gibi 200 beygir güç ve 360 Nm tork üreten motor kullanılıyor. 50 kilometre hıza 3.2 saniyede ulaşan otomobilin 8 kilometre hızdan 120 kilometre hıza ulaşması ise 4.5 saniye sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here