Audi Türkiye’nin 2012 beklentisi

0

2012’de lüks araç pazarı küçülecek

Audi’yi a1 Sportbcak, Q3 ve yeni A3 ayakta tutacak

Geçen yıl, genel pazar ortalamasının üzerinde büyüyen premium segment araç satışlarının 2012 yılında 40-45 bin adet aralığına düşmesi bekleniyor.

2011 yılında satışlarını 12 bin adetin üzerine yükselten Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, 2012 yılı beklentilerini anlattı.

Audi’nin artık kendi başına bir ilgi merkezi haline gelmiş olan Driving Experience etkinliklerinin Avusturya-Seefeld ayağında görüştüğümüz Bottaro, donmuş göl üzerinde oluşturulan pistte sorularımızı cevapladı.

Bottaro, 2012 yılında premium araç satışlarının düşeceği beklentisini, geçtiğimiz ekim ayında yapılan ÖTV artışına bağlayarak, şunları söyledi:

“Ekim ayında gerçekleşen ÖTV artışının etkisi 2011 yılında rakamlara yansımadı. Şirketler siparişlerini önceden verdikleri için, ani vergi değişikliğinin yarattığı ek maliyeti ana firma ile birlikte üstlendiler. Ayrıca euro bazında yaşanan kur artışları da fiyatlara tam olarak yansımadı. Yeni yılla birlikte tüm bunlar fiyatlara dahil olacak. Bu da premium araç pazarında daralmaya yol açacak.”

Bottaro, 2012 beklentilerinde ise küçülme bulunmadığını, 2011 yılı satış rakamını egale edecek ürünleri pazara sunacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bizim Audi olarak 2012 yılı satış beklentimiz yine 12 bin adetler düzeyinde. Bunda en önemli desteğimizi önümüzdeki bahar aylarında nisan mayıs gibi Türkiye pazarına sunacağımız A1 Sportback oluşturacak. Ayrıca geçen yılın son günlerinde Türkiye satışına başlayabildiğimiz yeni Q3 modelimizi tam yıl satıyor olacağız. Bu araç kısa sürede bu segmentte dengeleri alt üst etti. Yine yılın son çeyreğinde yenilenecek A3 modelimizin 3 kapı versiyonunu satışa çıkaracağız. Mevcut ürün yelpazemize ek olarak bu araçların takviyesiyle, yılı 1 2bin adetler civarında kapatmayı öngörüyoruz.”

Bottaro, yeni A1 Sportback modelinde 1.2, 1.4 ve 1.6 litrelik vergi avantajlı motorların görev yapacağını, merakla beklenen yeni A3’ün sedan versiyonunun ise 2013 yılı sonunda piyasaya çıkacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here