Dikkat! Araba anahtarı kaybolursa, bedeli ağır olur

2

 

Bu kez konumuz motorlu araç sahiplerinin akıllarına ancak başlarına gelince önemini kavradıkları bir konu. Konumuz aracınızın anahtarları…

Yeni otomobiller, ticari araçlar, motosikletler sahiplerine iki adet kontak anahtarı ile teslim edilirler. Bunların birini (master anahtar) kullanırız. Diğeri de evde, işyerinde bir yerlerde durur. Belki de aracımızın torpido gözünde duruyordur!

Birçok kullanıcının yedek anahtarı olduğu gibi bir bölümünün ise ne yazık ki kayıptır bu ikinci anahtarı.

“Bir şey olmaz, kaybolmaz yahu!”, diye başlayan üzücü hikayeler, çok büyük dert ve maliyetler oluşturabiliyor.

Eski zamanlarda Immobilizer sistemi olmayan araçların anahtarını herhangi bir anahtarcıdan, ev anahtarı gibi yaptırabiliyorduk. Güvenlik sistemi olan Immobilizer araçlara standart olarak uygulanmaya başladıktan sonra işler değişti ve teknolojik bir hale geldi.

Immobilizer nedir?

Arabamızın düz kontak yada başka bir anahtar uydurularak çalıştırılmasını engelleyen elektronik bir kodlama sistemidir. Arabanın kendi anahtarı ve Immobilizer arasında kurulan her aracın kendine özel kodlu bağlantı sayesinde devre tamamlanır ve aracınız çalışır.

Gelelim felaket senaryosuna ...

Kontak anahtarımızı bulamıyoruz ve yedeği de ortada yok. Oysa acilen gitmemiz gerekiyor. Ne yazık ki ilk gideceğimiz yer yetkili servis veya sanayilerdeki bu işi yapan anahtarcılar olacak. Arabanızı bir çekiciye yükleyip anahtarcı arayacaksınız.

Bizi iki yöntemi sizin için araştırdık.

 

Sanayide anahtar yaptırma yöntemi:

Arabanın anahtarı olmadığı için önce bir anatarcı bulup, parasını verip, kapıları açtıracaksınız. Anahtarcı aracınıza uygun metal bir anahtar getirecek. Kontak ve kapı kilitlerine göre anahtar işlenecek. Artık kontağa ve kapılara giren anahtarın sıradaki işlemi arabanızın Immobilizer’ı ile eşleştirilmesi. Aracınız bu eşleştirilmeye uygun ise sorun yok ve kurtuldunuz demektir.

Kötünün kötüsü de var!

Aracınızı yetkili servise çektirdiniz. Yetkili servis sanayideki gibi “uydurarak” işinizi çözmez. Bazı modeller için yurtdışından, aracın fabrikasından uygun Immobilizer kodunu ister ve yeni anahtar buna göre yapılır.

Bitmedi ….

Yetkili servislerde bazı araçların kayıp anahtarının yerine yenisinin konması demek; yeni kontak kilidi ile  tüm kapı ve bagaj için yeni kilit takılması anlamına geliyor.

Bu bir kaç paragraf ile anlattığımız anahtar yaptırmanın maliyeti                     60 TL ile 5.000 TL arasında değişen maliyetler getiriyor.

Çok özel supersport arabaların anahtarları konusunda çok çok daha fazla paralar ödendiği de şehir efsanesi olarak anahtarcılarda konuşulmaktadır.

KASKO’da yedek anahtar klozuna dikkat!

Kasko yaptırırken yedek anahtar ile ilgili bir seçenek vardır. Anahtarınızı kaybetmeniz durumunda yukarıda yapılan bütün işlemleri kaskodan talep edebilirsiniz Tabii ki sigortacınız bu seçeneği poliçenize dahil ettiyse.

Kayıp anahtarsız, yedek anahtarlı keyifli sürüşler dilerim…

İzmitli i20 gazlamaya hazır!

İşte karşınızda yeni Polo!

Gurbetçinin yolu oto sanayinden geçiyor

 

Hangisi daha iyi korur?

 

2 YORUMLAR

  1. Istanbul geneli kayip oto anahtar lar için mobil servis vermekteyiz. Aracınız neredeyse oraya gelip hızlı ve uygun fiyata çözüyoruz. Otoajanda takipçilerine extra % 10 indirim yapiyoruz. otoanahtar724

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here