Amerika ihracatımızın kralı Tofaş oldu

0

Fiat Doblo modelini Ram çatısı altında ProMaster modeli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç eden Tofaş, geçen yıl 3.2 milyar dolarlık toplam ihracata ulaştı.

Şirket 1 milyar dolarlık dış ticaret fazlası yaratmayı başardı. 2016’da yaptığı ihracatlar sonucunda Tofaş, ülkemizden ABD’de “en fazla ihracat yapan kurum” unvanını kazandı.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Ram ProMasterCity’nin Bursa’dan ABD’ye uzanan yolculuğunun ülkemiz ihracatı için önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

2016 yılında tüm Türk otomotiv endüstrisinin ABD’ye 700 milyon dolar ihracat yaptığına değinen Eroldu, “Tofaş olarak geçen yıl ABD’ye 20 bin adede yakın Ram ProMaster City ihraç ettik.

Bu rakam, Tofaş’ın toplam ihracatının yüzde 7’sini oluşturuyor. ABD’ye olan ihracatımız 275 milyon dolarla Türkiye’nin, ABD’ye yaptığı toplam ihracatının yüzde 4.2’sini oluşturarak ilk sırada yer aldı.” diye konuştu.

Tofaş tarihi için mihenk taşı

Doblo’nun pazara sunulduğu 2000 yılından bugüne, birçok kez ihracat şampiyonu olduğuna da değinen Eroldu; “Doblo, Tofaş’ın en çok satan modelleri arasındaki yerini hep korudu.

Türkiye’nin küresel ticari araç üretim üssü haline gelmesinde kilit rol üstlenen Doblo’yu, 2014 yılının son çeyreğinde Ram Promaster City markası ile ABD ve Kanada’ya ihraç etmeye başladık.

İlk kez Amerika’ya gerçekleşen bu ihracatımız Tofaş tarihi için de bir mihenk taşıdır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here