900 ‘Karat’lık elektrikli

0

Karsan ve Bozankaya yerli elektrikli otobüs atağına kalktı. 2 şirket kentiçi ulaşımda yerel yönetimler tarafından ilgi gören elektrikli otobüsün üretimi için stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

Yapılan işbirliği kapsamında 50 yıllık deneyime sahip Karsan’ın Bursa’daki üretim tesislerinde, Bozankaya’nın Ar-Ge imkanlarıyla geliştirip batarya yönetim sisteminin patentini aldığı ve 2016’da ticarileştirdiği ilk milli elektrikli otobüs E-Karat üretilecek. Karsan, Bozankaya ile yaptığı bu işbirliğiyle 3 yıllık sözleşme süresince 900 adet elektrikli otobüsün üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Özellikle şehir içi toplu taşımacılığında elektrikli araç tercihlerinin yoğunlaştığını ve yapılan yatırımların hızla arttığını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Şehirlere yönelik geliştirdiğimiz çözümlerle geçtiğimiz yıl dünyanın en önemli ticari araç fuarlarından biri olan IAA Hannover Fuarı’nda seri üretime hazır hale getirdiğimiz, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüs konseptiyle büyük ilgi görmüştük. Bu alandaki yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmek amacıyla Bozankaya’nın elektrikli otobüsü E-Karat’ı üretim tesislerimizde üretmek için yeni bir işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Sektörün geleceğini öngörerek 2010’da Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını belirten Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay da “İlk elektrikli otobüsümüz olan E-Karat’ı 2014 IAA Hannover Fuarı’nda tanıttık.

2016’da Konya ve Eskişehir’de yolcu taşımaya başlayan E-Karat, 2017 ilk yarısında İzmir’de faaliyette olacak. Almanya’da da 17 adet E-Karat’ımız yollarda ve ihracatımız en kısa zamanda bu sayının birkaç katına ulaşacak. Biz ülkemizin milli servetinin yurtdışına harcanmasını istemiyoruz, bilakis bu işbirliği ile ülkemize döviz kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Yerli Hyundai SUV’u Türk halkı seçecek

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here