640 hp seri üretim Lambo’dan müthiş rakam

0

İtalyan lüks otomobil üreticisi Lamborghini, yeni hafif teknolojilerle geliştirdiği Huracan’ın Performante versiyonunu tanıttı. Süper sporcuların gövde gösterisi yaptığı Almanya’da Nürburgring Nordschleife pistinde 6:52.01 dakikayla yeni bir seri üretim otomobili tur rekoru kıran Huracan Performante hibrit bir alüminyum ve karbon fiber iskeleti ile dikkat çekiyor. Huracan Performante’nin gövdesi, alüminyumdan ve tüm otomobilde ciddi ölçüde kullanılan Lamborghini’nin ödüllü Dövme Kompozit Malzeme’sinden üretiliyor.

Ağırlığı 40 kilogram hafifleyen Huracan Performante’nin ön spoyleri, üst arka yüzeyde aktif kanatçıklara sahip dövme karbon bir çerçevenin içinde yer alan ön ALA sisteminin elektrikli motoruna entegre oluyor. Arka kaput, arka kanattaki hava kanalları ve kanat sütunları etrafında geliştirilen bir tasarım sunuyor.

Lamborghini Huracan Performante’nin arka tasarımı

Lamborghini’nin Piattaforma Inerziale (LPI) sistemi, otomobilin tüm elektronik sistemlerini “gerçek zamanlı” olarak yönetiyor ve ALA sistemiyle mükemmel bir entegrasyon sağlayarak, tüm sürüş koşullarında otomobile en iyi aerodinamik ayarın uygulanması için 500 milisaniyeden kısa bir sürede ALA sistemi kapakçıklarını aktif hale getiriyor.

Lamborghini Huracan Performante’nin kalbinde 640 beygir güç ve 600 Nm maksimum tork üreten V10 motor görev alıyor. Performante’nin yeni motor ve güç aktarma organları, Lamborghini’nin motor sporları programındaki gelişmeler dahil olmak üzere pek çok gelişkin teknolojiden faydalanıyor. Hem giriş hem de egzoz için motor sıvısı dinamiği optimize ediliyor ve V10’un hava giriş sistemindeki kaybın azaltılması duyarlılığı geliştiriyor.

Lamborghini Huracan Performante’nin kabini

Sporcunun kabinine baktığımızda hava menfezlerinin, direksiyon kanatçıklarının, kapı kollarının ve orta konsolun Dövme Kompozit Malzemeden yapılmış olması dikkat çekiyor. Yarış geçmişine referansla, isteğe bağlı olarak “Y” grafiğinin yer aldığı sportif koltuklar dahil olmak üzere, tüm iç mekanda koyu renkli hafif Alkantara kumaş kullanılıyor. Alternatif olarak tercih edilebilen konfor koltukları da aynı döşemeyle sunuyor.

Huracan Performante’nin içinde, bastırma kuvveti ve sürükleme hakkındaki ALA verilerine ayrılmış bir ekranla beraber sunulan yeni dijital kokpit ekranları, Strada, Sport veya Corsa olarak seçilebilecek sürüş moduna göre yapılandırılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here