6 postacı ABD’de işe BAŞlayacak

0

New York taksisi olmadı kapıyı ikinci kez çaldı

ABD Posta İdaresi Karsan’ın kapısını çaldı. Türk mühendislerinin tasarladığı ‘Geleceğin Taksisi V1’ ile New York ihalesine giren ancak finalde kaybeden Karsan, gözünü bu kez ABD Posta Servisi’nin yenileme kararı aldığı 180 bin araçlık filosuna dikti.

Yüzde 100 Türk şirketi Karsan, 30 yıl önce özel olarak üretilen Grumman LLV‘leri değiştirme kararı alan Amerikan Posta Servisi’nin (USPS) yeni nesil dağıtım araçları ihalesinde finale kaldı. Yaklaşık 6.5 milyar dolarlık ihalede, Karsan‘la birlikte 6 şirket yarışacak.

Peki bu dev ihalede Karsan‘ın şansı ne?

 

Karsan Genel Müdürü Okan Baş, ABD Posta Servisi’nin ‘Yeni Nesil Posta Dağıtım Aracı’ sürecine ilişkin sundukları teklifin kabul edildiğini belirterek, “Eylül’de 6 adet prototipi ABD Posta Servisi’ne teslim edeceğiz. 6 ay boyunca test edecekler. Bu noktada bir önemli gelişme daha var. İhaleye giren şirketlerden birisi çekildi ve toplamda 5 adet şirket kaldı. Nihai karar 2019’u bulur. Karsan olarak bu ihalede şansımızı azımsanmayacak kadar çok görüyoruz” açıklamasını yaptı.

E-ticaretin yaygınlaşmasından dolayı hızlı teslimatın büyük önem kazandığının altını çizen Baş, yüksek teknolojiye sahip, fonksiyonel ve kolay kullanılan araçların talep edildiğini söyledi. Baş, şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında 10 yılda 180 bin adede yakın araç alınacak. Çok büyük bir ihale. Bu yüzden finale kalmamız büyük başarı. 5 rakibimiz var. Bilinen Hintli Mahindra, ABD’li Oshkosh gibi… 180 bin araç tek bir şirkete de verilmeyip, dağıtılabilir. İhaleyi kazanırsak ABD’de üretim gerçekleştireceğiz.” Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceklerini ifade eden Baş, “Katıldığımız New York taksi ihalesinden büyük tecrübemiz var. Bunların hepsi artı değer. Açıkçası taksi ihalesinde yer almasaydık bu iş daha zor olurdu” dedi.

Minibüs kültürünü AB’ye ihraç edecek

Okan Baş, Karsan olarak oyun alanlarını genişlettiklerini ve ihracata odaklandıklarını söyledi. Yerli pazarın sınırlı bir hacim sunduğuna dikkat çeken Baş, “Jest, Atak ve Star’ı Avrupa’ya çıkarmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bizim ürettiğimiz araçlar, tamamen kendi pazarını yaratabilen modeller. Başta Fransa, Almanya, İspanya, İtalya olmak üzere minibüs kültürünü Avrupa’ya taşıyoruz. Minibüsler Avrupa’da özellikle dar sokaklarda manevra kabiliyeti nedeniyle rağbet görüyor. Bu yıl Avrupa’ya Jest, Atak ve Star modellerinden toplam 300 adetlik ihracat hedefimiz var” dedi.

Elektrikli Jest’in gözü Madrid’de

Karsan elektrikli Jest’le Avrupa’nın turizm merkezlerini keşfetmeyi hedefliyor. Elektrikli Jest’in Madrid Belediyesi tarafından test edildiğini kaydeden Baş, “Madrid Belediyesi, şehrin en yoğun ve turistik bölgesinde kullanmak üzere 18 adet araç ihalesi açacak. Biz de elektrikli Jest’i, Madrid’in tarihi sokaklarında göstermek için elimizden geleni yapıyoruz. Madrid’de ihaleye giren araçlardan 12 saatlik bir performans bekliyorlardı. Biz Türkiye’de ürettiğimiz yerli elektrikli Jest’le onlara 18 saatlik bir performans verdik” dedi. Baş, elektrikli Jest’le İspanya’nın yanı sıra Fransa, italya, Almanya, Hollanda, İsveç ve Slovakya gibi ülkelere ihracat yapmayı istediklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here