300 günde 375 otobüs üretebilecek mi?

0

Biten haftadan akıllarda kalan terör ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İETT’nin 8 yıl ömürlü 375 otobüslük ihalesinin BMC tarafından kazanılması oldu.

BMC, Karamehmet döneminden sonra ilk kez büyük bir ihaleyi kazanarak, yeniden dönüş sinyalleri verdi.

Peki 2 yılı üretimsiz ve adeta eriyerek geçen BMC’de yeni dönem yeni patronla ne durumda.

BMC’de genel müdürlük koltuğuna oturan eski Ford Otosan Eskişehir İnönü Kamyon Fabrikası müdürü Mustafa Menkü de şirketin “suskunluk” politikasını değiştir(e)medi.

BMC, özelleştirmeden şirketi 750 milyona satın alan ES Mali Yatırımlar AŞ şirketi olarak, yeniden toparlandı mı?

BMC adına olmasa da biz BMC’nin Çukurova dönemindeki en büyük bayisi FSM Otomotiv Mustafa Demirbaş ile görüştük.

Demirbaş, BMC’nin olduğu gibi Ford Trucks ve Temsa‘nın da değişik bölgelerdeki bayiliklerini yürütüyor.


BMC Bayii Mustafa Demirbaş, Otoajanda’ya konuştu.


Deneyimli otomotiv bayi , BMC’nin son durumunu anlattı:

“BMC artık yeni bir şirket. Özelleştirme İdaresi, BMC’yi sattıktan sonra tüm alacaklılarına borçlarını ödedi. Yeni şirket BMC’yi 750 milyon artı işçi tazminatları borcuyla almıştı. Bunları ödedi. Yeni dönemde ilk üç-dört ay temizlik yapıldı. Bakımlar yapıldı. Eski işçi ve kadrolar çıkarıldı. Yeni kan ve can sağlandı. Arkasından da otobüs üretimine başlandı. Bunun için 2014 ekim tarihini verebilirim. BMC o tarihten bu yana belediye otobüsü üretimi yapıyor. Geçen yılın ikinci yarısında da kamyon üretimine geri döndü.”

Son olarak üçüncü kez yapılan ve sonunda imzalanan İETT ihalesinin realitesini sorduğumuz BMC’nin Türkiye’deki tek otobüs yetkili satıcısı FSM Otomotiv Başkanı Mustafa Demirbaş’a

– Son İETT ihalesini kazanan BMC’nin 300 günde 375 otobüs üretme yeteneği gösterip gösteremeyeceğini sorduk.

Demirbaş’ın yanıtı :

“Üretebilir. İsterse daha fazla bile üretir.

şeklinde oldu.

BMC’nin bu ihalede en yakın rakibi OTOKAR‘a göre araç başına 31 bin euro (Yaklaşık 100 bin TL) olmak üzere daha önce ihaleyi kazanan diğer rakipler Karsan ve TEMSA’nın tekliflerinin çok altında teklif verdiğini hatırlatan Demirbaş, “Hem otobüsleri verecekler hem de 8 yıl bu otobüslerin bakımını yapıp, yollarda yürümesini sağlayacaklar. 145 bin euroluk araç başı teklifle bunu yapabilmeleri bence kârlı olmayacak.” değerlendirmesini yaptı.

Demirbaş’ın telefondaki açıklamasına göre ihalede KARSAN’ın teklifi 50 bin Euro, TEMSA’nın teklifi araç başına 90 bin euro daha yüksek kalmıştı.

İETT’nin sonunda “Bence BMC” demesinin perde arkasında herhangi bir “ön kararlılık” aranmaması gerektiğini söyleyen Demirbaş, “Belediye ihaleleri açık yapılıyor. Konya’yı Karsan, Erzurum’u Temsa aldı. İzmit’te Karsan ihale kazandı. Otokar’ın kazandığı ihaleler de var. BU kez BMC aldı” diyor.

– İETT İhalesi’nin 1 yılda üçüncü kez yenilenip, her defasında koşulların değişmesine ve ilk iki ihaleyi kazanan şirketlerin durumuna ne diyorsunuz?

şeklindeki sorumuza ise Demirbaş:

– Bildiğim kadarıyla İETT kendi ihtiyaçlarını belirlemiş ama sonra yenileme gereği duymuş. Elinde daha önceki ihaleden gelen araçlar için 5 yıllık süre dolmuş. Bunu uzatma için de teklif almış. Bu teklifin değerini anlamak için yeni ihaleleri 8 yıllık yapmaya karar vermiş. Bu da ilk iki ihaleyi boşa çıkarmış. 8 yıllık ihaleyi de BMC aldı.

BMC’YE YAKIN KAYNAKLAR NE İDDİA EDİYOR?

Bu arada Demirbaş’ın açıklamalarına karşın BMC’nin içinden gelen haberler ise biraz farklı kokular içeriyor.

Örneğin fabrikada kamyon üretimi gerçekleştirilemediği söyleniyor.

Otobüs ve kamyon üretimine parça sağlayan eski yan sanayicilerin yerine, yenilerini bulamadıkları konuşuluyor.

En son geçen hafta yeni bir işten çıkarma dalgasının yaşandığını söyleyen BMC’ye yakın kaynaklar, “Yapılan resmi açıklamalar, yaşananlarla uyuşmuyor. Bu durumda 300 günde 375 otobüs üretilemez. Üretilirse de istenen kalite kontrol testlerini geçmesi zor. 8 yıllık ihale boyunca sorun çıkartır.” değerlendirmesi yapıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here