2007’den beri en çok satış yapılan kasım ayı oldu

0

 

 

2008 global krizinin çıkış noktası ABD'de iyileşme sinyalleri giderek artıyor. Yatırım şirketlerinin yöneticileri kasım ayında gerçekleşen otomotiv pazarına bakarak, genel ekonomi için yaptıkları kehanetlerde pozitife dönüyorlar.

 

ABD'de Kasım ayı otomobil satışları 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ekim ayında Sandy kasırgası nedeniyle düşen otomobil satışları, Kasım'da yüzde 15'lik bir artış gösterdi. Kasım ayında satılan 1,14 milyon aracın 30 binini Sandy kasırgası sebebiyle araçlarını yenilemek zorunda kalanların aldığı tahmin ediliyor.

 

Sandy Kasırgası sırasında New York ve New Jersey'de toplam 250 bin aracın zarar gördüğü ve kullanılmaz halde olduğu ifade edildi. Kasırga sonrası Amerika genelinde yüzde 3-5 arasında bir düşüş yaşanmıştı. Kasım ayında yapılan satışlar ise bu kaybı giderdi. 

 

Yılın son ayına girilirken araba satışlarının artması şirketlerin yüzünü güldürdü. Ford, Honda Nissan gibi büyük şirketler beklenenden çok daha fazla satış yaptıklarını açıkladı.

Yatırım şirketi Hodges Capital Management Müdürü Gary Bradshaw otomobil satışlarının artmasının ekonominin gelişmesi açısından önemli bir gösterge olduğunu ifade etti. 

 

Amerika'nın en büyük otomobil üreticisi GM, kasırga nedeniyle satışların azda olsa beklentilerin altında kaldığını açıkladı. GM ABD Satış Sorumlusu ve Başkan Yardımcısı Kurt McNeil "Ekonominin geneline baktığınızda bir iyileşmenin olduğunu görebiliyoruz. Ama 2013 yılı için ise Fiscal Cliff (Mali Uçurum) konusunda alınacak karar çok önemli olacak. Çünkü tüketici belirsizlikleri sevmiyor." dedi.

 

TrueCar.com Analisti Jesse Toprak ise 2013 yılında otomobil satışlarının 15, 4 milyon civarında olmasını beklediklerini ifade etti. Toprak "İstikrarlı büyüme endüstrinin gerçek bir sloganıdır." diye konuştu. 

 

Amerika'nın ikinci büyük otomobil üreticisi Ford ise Kasım'da satışlarını yüzde 6,5 oranında artırarak 177 bin 673 araç sattı. 2013'ten ümitli olan Ford yetkilileri yılın ilk çeyreğinde Kuzey Amerika'da 750 bin araç satmayı hedefliyor. 

 

Chrysler, yüzde 14 bir artış ile 122 bin 565 otomobil sattıklarını açıkladı. Bu sayı 2007'den sonra ulaşılan en büyük oran oldu. 

 

Toyota ise yüzde 17 artışla 161 bin 695 araç sattı. Honda ve Nissan yüzde 13'lük bir artışla beklenenden daha fazla satış yaptığını açıkladı. 

 

Hyundai yüzde 8'lik bir artışla yılın en fazla satışını gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here