2 yılda 15 yeni otomobil çıkaracak, biri yeni i10 olacak

0
Ali Kibar-Hyundai-Kona-2017-Frankfurt

 

Koreli Hyundai’nin anavatanı dışındaki ilk uluslararası ortaklığı olan Hyundai Assan, 235 binlik üretimini 300 bin adedlere çıkaracak yeni modelleri istiyor. Son 1 yılı küçük kompakt SUV modei Kona’yı Avrupa için Türkiye’de üretecek öyküsüyle geçen ve bir türlü onaylanmayan bu yatırımın yerini mevcut modellerin yeni jenerasyonlarıyla yeni bir sedan ve bir ekonomik SUV almış görünüyor.

Frankfurt’ta açıklamalarda bulunan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Bir yandan kapasite artışı, bir taraftan da yeni modellerle ilgili çalışmalar yapılıyor. 2020’den sonrası için katma değer yaratacak 3 model üzerinde çalışıyoruz. i10 ve i20’nin yeni nesli, i20’den türev SUV ve bir de Sedanı değerlendiriyoruz. Bunların olma ihtimali yüksek.” bilgisini verdi.

MEvcut üretim kahpasitelerinin 245 bin adet/yıl olduğuna değinen Kibar, bunun 300 bin adete maksimize edilmesi çalışmalarının da sürdüğünü, yılsonuna kadar tamamlanmasını planladıklarını ifade etti.

Hyundai i30 N, 275 hp…

2 yılda 15 yeni Hyundai çıkacak

 

Hyundai’nin 2020 yılında dünya genelinde 15 değişik ürün lanse edeceğini belirten Kibar, elektrik, hibrit, hidrojen ve otonom sürüş dahil olmak üzere tüm yeni trendlere yönelik çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.

Hyundai i30 N

Yeni i10 modeli için tarih 2020

Hyundai i10 modelinin 2020’de yenileneceği, daha sonra muhtemelen 5 kapılı hatchback üretiminin başlayacağı bilgisini veren Kibar, SUV modelinin pahalı bir ürün olmasından dolayı daha ekonomik, rekabetçiliği ve pazarda etkinliği olan modellere yönelik de çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Kibar, “Yatırım yapılacak, yeni model gelecek ama B-SUV segmentinden KONA olup olmayacağı, hangi model olacağı daha belli değil diyelim mi?” sorusuna yönelik de “Evet, KONA benzeri ürün demek daha doğru.” değerlendirmesini yaptı.

Hyundai Kona… Türkiye’de üretimi gündemden kalktı.

“Bir şarj için yarım saat pompada beklenmez”

 

Kibar, elektrikli otomobil üretiminde altyapı ve mevzuat düzenlemelerinin önemine işaret ederek, “Dönemsel olarak trendlerin elektrikli otomobile doğru gitmesi durumunda, format buna uygun bir şekilde oluşturulabilir. Öte yandan içten yanma motor teknolojisi daha kendinin nihai noktasına gelmedi” şeklinde görüşünü bildirdi.

Akaryakıt istasyonlarında elektrikli araçların hızlı şarj edilebilmesine ilişkin sistem ve altyapının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Kibar, şunları kaydetti:

“İnsanlar bir şarja yarım saat pompada beklemez. O zaman pompa istasyonlarında araçların yığılması olur ve hizmet verebilme kabiliyetlerini daha farklı yönlendirmeleri icap eder. Öte yandan ortak alanlarda elektrik ve şarj hadiselerini, binalardaki yönetmelikleri düşünün. Genel giderlerde kişilerin araçlarına çıkan elektrik şarjı olmaya başlayacak. Elektriği nereden alırsan, para oraya kesilecek. Bütün mevzuatlarda düzenlemeler icap eder. Ortak alanlarda, apartman mahallinde böyle bir şarjı kullanan var, kullanmayan var. İtirazlar olur, sorunlar çıkar. Bütün bu mevzuat düzenlemelerinin çözüme kavuşturulması, hacmin buna dönüşüyor olması lazım.”

Hyundai Assan fabrikasında üretim

Robotlardan vergi alınmalı

Kibar, elektrikli araç üretiminin yan sanayide oluşturacağı işsizlik sorununa yönelik de “Yan sanayiye entegre çok zor değil. İşsizlikler olacaktır tabii. Bu ayrı konu. Bununla ilgili benim önerim, her bir robot kaç çalışanı işinden ediyorsa yıllık o robotun yaptığı iş için vergi almak lazım. Devlet, bu vergiyi tahsil ederek işsiz kalanlara destek olması lazım.” dedi.

 

Hyundai i30 N TCR -2017-Frankfurt

 

Hyundai Kona Arka-2017

 

Hyundai i30 N

 

Hyundai i30 Fastback 2017
Ali Kibar-Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here